W białoruskiej STV Ksenia Chudoliej leje kłamstwami

| 30 maj 2022  07:42 | Jeden komentarz

Wsłuchując się w kuriozalne relacje białoruskiej reporterki telewizji STV ,Kseni Chudoliej, widzimy czarno na białym, jakimi kłamstwami karmieni są obywatele Białorusi. Jak nieodpowiedzialni za słowo są propagandyści , bo przecież nie dziennikarze białoruscy. Poniżej dla ilustracji tej tezy kilka przykładów.

Białoruska propaganda wyemitowała materiał, w którym próbuje udowodnić, że Europa cierpi z powodu sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś. Ksenia Chudoliej z telewizji STV, za pomocą zmanipulowanych i wyciągniętych z kontekstu materiałów, przekonuje, że już wkrótce Europa pogrąży się w kryzysie. Za jeden z negatywnych przykładów posłużyła Polska.

Kanał Wieści ze Wschodu opublikował w serwisie YouTube materiał propagandowy białoruskiej telewizji STV. Ksenia Chudoliej poruszyła w nim temat inflacji w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. W materiale pojawił się szereg wyciętych z kontekstu przykładów, jak np. artykuł BBC, który informował, że śniadania w Londynie podrożały o 40 funtów, mimo że w tytule napisane jest 40, ale pensów.

Autorka użyła na początku stwierdzenia „każdy kij ma dwa końce”. Pokazując sklepowe półki w Polsce, wyjaśniła, że „ludzie wychodzą ze sklepów z pustymi portfelami i oczami okrągłymi ze zdumienia”. Na nagraniu zamieszczono mało zatłoczony sklep, który ma udowadniać, że ludzi nie stać na zakupy. Autorka materiału wykorzystywała wypowiedzi, by przekonać w materiale, że  niedługo w Europie zniknie klasa średnia.

Inny Amerykanin miał stwierdzić, że Joe Biden wysyła wszystkie pieniądze Ukrainie, zamiast dać je swoim obywatelom. Co ciekawe, na każdą ze ścieżek dźwiękowych tych wypowiedzi nałożono głos tłumacza, który całkowicie zagłusza słowa w języku angielskim.

Ksenia Chudoliej bardzo pozytywnie wypowiadała się o Aleksandrze Łukaszence, który miał przewidzieć taką sytuację w Europie. – Rok przecierpimy, a potem zobaczycie, przyjdą do nas, będą nas przepraszać i prosić, żeby z nimi współpracować – powiedział dyktator w materiale. W innej części nagrania stwierdził, że zboże jest nowym złotem Europy. Zdaniem Łukaszenki działania Zachodu są bezmyślne.

Pod koniec materiału Ksenia Chudoliej skupiła się na prezydencie USA Joe Bidenie, pokazując nagranie jak przewraca się na schodach, wchodząc do samolotu. – Z ilu jeszcze schodów musi spaść Biden, by zrozumiał złą sytuację swojego kraju? – pytała retorycznie autorka materiału.

Źródło: radiozet.pl

Komentarze

Jeden komentarz do “W białoruskiej STV Ksenia Chudoliej leje kłamstwami”

 1. Marek Książek
  poniedziałek, 30 - maj - 2022, godz. 11:54

  Obok wojny militarnej na Ukrainie, toczy się wojna informacyjna, a propaganda po obu stronach nie przebiera w środkach – tak było zawsze! My też jesteśmy karmieni jednostronną narracją, więc warto poczytać, jak to wygląda od środka – interesujący tekst, kolejny z rzędu, korespondenta Onetu: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/ukraina-przegrywa-wojne-zla-prawda-jest-lepsza-od-zadnej-polemika/5wnn6qk

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...