Vivat moja Mama!

| 25 maj 2014  10:50 | Brak komentarzy

Czerwony_kwiat

Jest na świecie przepiękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami – matka.

Mikołaj Ostrowski

Dzień Mamy jest najlepszą okazją, by spojrzeć na swoją Mamę i po prostu powiedzieć „DZIĘKUJĘ!”. Dziękuję za to, że byłaś i jesteś dzielna, dziękuję za to, że tyle poświęciłaś dla mnie, po prostu dziękuję, że jesteś! A w duchu myślisz sobie: kurcze, ale ja mam szczęście, że mam taką Mamę.

Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł matkę.

Matthew Arnold

W moim życiu moja Mama spełnia szczególną rolę. Jest moim przewodnikiem, doradcą, przyjacielem, ale również i krytykiem. Można powiedzieć, że jest w moim życiu niekiedy równocześnie sternikiem, żeglarzem i okrętem. Ale zawsze i przede wszystkim jest moją Mamą – pewnym stałym punktem w zmieniającym się wszechświecie, który bez względu na to gdzie byłem, jestem i będę, pozostanie niezmienny. W ciężkich chwilach wszyscy mogą zawieść, ale moja Mama nigdy! Służy radą, niekiedy ramieniem do płaczu, ale i wspólnym uśmiechem, czasem komplementuje, a czasem zgani. Jest ze mną na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie. Na moją Mamę mogę zawsze liczyć, nawet wtedy, gdy się tego nie spodziewam. I to jest piękne!

Dom to wcale nie są ściany i sufity i podłogi, ale ręce naszej mamy.

Anna Kamieńska

Świadomość, że jest Mama, do której mogę pójść lub zadzwonić, której mogę się poradzić, u której mogę poszukać rady lub zrozumienia, czy po prostu niekiedy dostać „suszarkę”, która otrzeźwi zamroczony umysł, jest odczuciem tak oczywistym, że aż wręcz przeze mnie niezauważalnym. A to źle!

Ja mojej Mamie zawdzięczam wszystko. Nawet to, co pozornie dokonałem sam, nigdy nie ziściłoby się bez mojej Mamy. I choć czasem mi ględzi i mnie męczy, co mnie nierzadko denerwuje, to wiem, że robi to dla mojego dobra, żebym był lepszym człowiekiem. Taka jest już rola Mamy.

Zdaję sobie sprawę, że stereotypowy tzw. prawdziwy mężczyzna na moje słowa może powiedzieć: „Maminsynek! Co z Ciebie za facet, że do Mamusi latasz?!”. Jednak przecież ktoś mądry kiedyś powiedział, że za sukcesem mężczyzny zawsze stoi kobieta. I choć miano tu na myśli najczęściej żonę, to przecież ona przejmuje pałeczkę od Matki swojego mężczyzny, która stworzyła absolutne fundamenty jego charakteru, który się partnerce tak bardzo spodobał.

O ukochanej (czyt. dziewczynie, partnerce, żonie) mówi się, że jest drugą połową mężczyzny. To w takim razie Mama jest jego pierwszą połówką. Prawdziwy mężczyzna powinien doceniać zarówno swoją partnerkę, żonę, jak i przede wszystkim swoją Mamę, która umożliwiła mu być tym, kim jest.

Angielski poeta epoki Baroku, George Herbert, powiedział, że dobra matka jest więcej warta niż stu nauczycieli. Jest to nieprawda – taka Mama jest bezcenna.

Drogi synu i córko swojej Mamy! Nie pytaj się, więc, co twoja Mama może zrobić dla Ciebie, spytaj się raczej, co Ty możesz zrobić dla swojej Mamy! Bo czasem wystarczą nawet kwiaty, by przypomnieć jej o tym, że o niej myślisz. Niekiedy tak trywialna czynność, jak sprzątanie w domu, może sprawić twojej Mamie przyjemność, bo widzi, że chcesz ją odciążyć i ulżyć jej w obowiązkach. Nawet proste gesty i słowa potrafią wyrazić, to, co często wstydzimy się lub wręcz niekiedy zapominamy mówić – Kocham Cię Mamo!

Jest jeszcze wiele przykładów, które mógłbym podawać, przedłużając ten mój wywód do gigantycznych rozmiarów. Mówiąc więc krótko, acz treściwie: jeśli ktoś ma choć w połowie taką Mamę, jak ja, może uznać się za szczęściarza!

Vivat moja Mama! Vivat wszystkie Mamy świata!

Adam S. Czartoryski

 

 

 

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...