„Uśmiechnięta” wystawa

| 10 maj 2019  19:44 | Brak komentarzy

Rys. Trayko Popov (Bułgaria) – Nagroda Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Wizyta w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ul. Koziej w Warszawie za każdym razem sprawia, że wychodzimy z niego uśmiechnięci. To niepowtarzalny walor tego przybytku wypełnionego żartami. Być może sprowokują one do szczerego śmiechu lub… do chwili zadumy. Bowiem współczesna satyra to nie tylko dowcip rysunkowy – to artystyczna refleksja dotycząca problemów codziennego życia.

Uśmiechnijmy się zatem i wstąpmy na Kozią – koniecznie do 26 maja. Do tego dnia można obejrzeć tam dwie wystawy. Pierwsza to pokonkursowa wystawa XX Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ŚWIATŁO. Na drugiej RYSUNKI Z BELGII oglądamy prace dziewięciu współczesnych rysowników z tego kraju.

Grand Prix: Krzysztof Grzondziel (Polska)

Najlepsze prace XX Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny, organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych Debiut oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, wybrano z 487 prac 180 artystów z 41 krajów, spośród których międzynarodowe jury wybrało zwycięzców. Grand Prix zdobył Krzysztof Grzondziel (Polska), pierwszą nagrodę przyznano Magdalenie Wosik (Polska), druga powędrowała do Mojmira Mihatova (Chorwacja).

I nagroda: Magdalenie Wosik (Polska)

II nagroda: Mojmir Mihatov (Chorwacja)

Trzecia nagroda trafiła do Wernera Rollowa z Niemiec.

III nagroda: Werner Rollow (Niemcy)

Wśród autorów prac zakwalifikowanych na wystawę znaleźli się także m.in.: Hristina Belousova (Uzbekistan), Henryk Cebula (Polska), Constantin Ciosu (Rumunia), Anna Damicz-Wejs (Polska), Sławomir Łuczyński (Polska), Jacek Majcherkiewicz (Polska), Trayko Popov (Bułgaria) – laureat Nagrody Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Luc Vernimmen (Belgia). Tematem ekspozycji jest „światło” ujmowane przez autorów często na zasadzie kontrastu z ciemnością. Rozumiane dosłownie i symbolicznie, a także w znaczeniu zjawiska wpływającego na nastrój i sposób postrzegania rzeczywistości.

Rys. Stefaan Provijn (Stef) – Strajk On Strike

Dziewięciu współczesnych rysowników belgijskich, laureatów wielu międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny, zdecydowało się pokazać swoje ulubione prace na przygotowanej przez European Cartoon Center Kruishoutem Belgium wystawie „Rysunki z Belgii”. Wystawa podróżuje po świecie, prace prezentują na niej: Luc Descheemaeker (O-SEKOER), Ludo Goderis, Nikola Hendrickx (IOA), Tony Houbrechts (Cartoni), Stefaan Provijn (Stef) – autor rysunku „Strajk”, Constantin Sunnerberg (Cost.), Luc Vermeersch, Luc Vernimmen oraz Norbert Van Yperzeele.

Ekspozycja jest próbą ukazania różnorodności stylów obecnych we współczesnej karykaturze belgijskiej – od typowo flamandzkiej, czysto humorystycznej grafiki po prace reprezentujące bardziej poetyckie podejście do tematyki. Wszyscy prezentowani na wystawie artyści są laureatami konkursów i festiwali karykatury i rysunku satyrycznego na całym świecie. Niektórzy z nich od lat należą do czołówki twórców tego gatunku, dla innych – świat satyry rysunkowej stanowi stosunkowo niedawne odkrycie. Wszyscy zasługują jednak na obecność na tej wystawie, szczególnie dzięki dbałości o jakość artystyczną prac, o ich graficzną prostotę, o każdy narysowany szczegół i zastosowaną kolorystykę. Wszyscy także prezentują w swoich rysunkach humor w jego czystej i bezpośredniej postaci.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...