Ukazał się leksykon dziennikarzy Lubelszczyzny

| 15 wrz 2015  10:32 | komentarzy 7

OKLADKA

Ukazał się „Leksykon dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny”. Jeszcze we wrześniu trafi na rynek księgarski.

Inicjatorem opracowania tej publikacji oraz jej wydawcą jest Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, zaś autorem lubelski dziennikarz i medioznawca, laureat Akademickiego Lauru Dziennikarskiego AKLAUD 2014 ustanowionego przez trzy wyższe uczelnie Lublina – KUL, UMCS i WSPA – red. Alojzy Leszek Gzella.

Leksykon zawiera ponad tysiąc nazwisk osób pracujących oraz publikujących w lubelskich środkach masowego przekazu – prasa, radio, TV – w latach 1944 – 2014. Znalazły się w nim sylwetki pionierów odradzającego się po II wojnie światowej w Lublinie polskiego dziennikarstwa, a nade wszystko dziennikarzy i redaktorów związanych z lubelskim regionem przez wiele lat pracy twórczej i życia. Uwzględnione w nim zostały również osoby publikujące w wydawnictwach tzw. drugiego obiegu w latach osiemdziesiątych minionego stulecia oraz w kościelnych.

Publikacja została opatrzona wstępem, krótkim zarysem 70-letnich dziejów prasy w Lubelskiem w latach 1944 – 2014 oraz wykazem tytułów prasy codziennej i czasopism wydawanych w tym okresie na Lubelszczyźnie.

Leksykon wydano w akademickim formacie B5. Wydrukowany został przez Drukarnię i Wydawnictwo Akademickie Wyższej Szkoły Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie.

Książka ukazała się przy finansowym wsparciu następujących instytucji i firm: Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, Polskie Radio. Regionalna Rozgłośnia w Lublinie RADIO LUBLIN S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Lublin Sp. z o.o., Lubelska Spółdzielnia Spożywców SPOŁEM w Lublinie, HANESCO – Nieruchomości Sp. z o.o. w Lublinie, MULTIDRUK S.A. Lublin, PGE Dystrybucja S.A. Lublin.

/sw/

Komentarze

komentarzy 7 do “Ukazał się leksykon dziennikarzy Lubelszczyzny”

 1. Andrzej
  czwartek, 18 - lut - 2016, godz. 20:44

  Dopiero czytam, więc treści komentował nie będę,jednak już sam tytuł mocno mnie zastanawia i rodzi pytanie : Od kiedyż to Ziemia Lubelska stała się Lubelszczyzną ???

 2. Krzysztof
  piątek, 18 - mar - 2016, godz. 13:03

  Co tu komentować, kiedy żadna z księgarni w Zamościu, ani widziała ani słyszała o tym Leksykonie dziennikarzy …

 3. Irena Filus
  sobota, 28 - maj - 2016, godz. 11:56

  Dzialalam w srodowisku lubelskim jako dziennikarz co najmniej 10 lat, chcialabym wiec nabyc te pozycje.

 4. Irena Filus
  sobota, 4 - cze - 2016, godz. 14:04

  Jeszcze jedno, czy ukaze sie we wrzesniu, czy to byl wrzesien 2015, bo wtedy zostala opublikowana informacja. Mysle, ze wielu lubelskich dzennikarzy chetnie by sie w niego zaopatrzylo (kupilo). Pozdrawiam wszystkich kolegow.

 5. Irena
  poniedziałek, 16 - paź - 2017, godz. 22:58

  w miedzyczasie okazalo sie ze mnie nie ma w tym slowniku, nawet najmniejszej wzmianki. powiedzial mi o tym kolega, ktory przez przypadek nabyl te pozycje. Po co wiec powstaja takie wybrakowane wydania, skoro opublikowalam setki artykulow w lubelskich pismach

 6. Halina
  niedziela, 13 - maj - 2018, godz. 15:11

  Skoro leksykon dotyczy dziennikarzy z terenu Lubelszczyzny, więc i zamojskich pism. Zatem spodziewam się w nim także informacji na mój temat i innych kolegów.Sprawdzimy rzetelność.

 7. Irena
  sobota, 1 - sie - 2020, godz. 01:57

  O jakiej rzetelnosci mozna mowic, skoro publikowalam w Kamenie, Kurierze Lubelskim, Sztandarze Ludu i zrobilam wiele audycji radiowych. Nie bylo tego malo, bo dzialalam w Lublinie przez 10 lat. Nie wiem jak mozna bylo tego nie zauwazyc.

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...