TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska

| 21 sty 2019  12:21 | Brak komentarzy

Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu.

Główne wydanie sobotnich „Wiadomości” rozpoczęto od materiału o uroczystościach  pogrzebowych Pawła Adamowicza, który zginął po ataku nożownika. W ponadtrzyminutowym materiale autor wspomniał, że prezydenta Gdańska „żegnali też gdańscy przyjaciele”. Do tych słów pokazano Donalda Tuska, który stał w kościele w towarzystwie byłych prezydentów: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego.


Przy wypowiedzi o. Ludwika Wiśniewskiego OP: „Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać” „Wiadomości” nadal pokazywały Donalda Tuska.

W kolejnym materiale „Wiadomości” minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro mówił o zaostrzeniu kar dla najgroźniejszych przestępców. W materiale zaznaczono, że Stefan W. leczył się psychiatrycznie, a po wyjściu z więzienia przyjechał do Warszawy, „miał być widziany przed Pałacem Prezydenckim” i „planował w stolicy spektakularne przestępstwo, o którym miało być głośno”.

Z kolei „Teleexpress” wyemitował 47-sekundowy materiał poświęcony uroczystościom pogrzebowym, w którym także podano, że Stefan W. zeznał, że planował spektakularne przestępstwo w Warszawie i „chciał się dostać do Pałacu Prezydenckiego”, co w piątek rano – powołując się tylko na zeznania zabójcy Pawła Adamowicza – podała PAP. W tym samym materiale poinformowano, że w Gdańsku tłumy pożegnały prezydenta Adamowicza, ale wspomniany tłum pokazany został oszczędnie w porównaniu z tym, jak przedstawiono go w „Faktach” TVN.

Dziennikarze komentowali na Twitterze, że Telewizja Polska wybiórczo relacjonowała uroczystości pogrzebowe. „TVP Info wycięło Donalda Tuska, kiedy obejmuje Piotra, brata Pawła Adamowicza po mszy w Bazylice Mariackiej. Transmisja była na żywo. Tłumaczenie będzie »tak się zdarza?«” – napisał Michał Broniatowski, szef polskiej wersji serwisu „Politico”.

– Ktoś nad tym ewidentnie panował, wiedząc, jakie momenty mogą być politycznie wrażliwe – komentuje Andrzej Stankiewicz, publicysta Onetu. – TVP dbała, aby podczas transmisji Tusk nie wypadł za dobrze. Nie manipulowali wprost informacją, lecz obrazami, gdy na przykład wycięli Tuska, jak składa kondolencje rodzinie zmarłego prezydenta. Nie sądziłem, że dożyję takich czasów. Jest to prymitywna manipulacja – mówi Stankiewicz.

Stankiewicz zwraca uwagę, że TVP, dokonując w „Wiadomościach” montażu z wystąpienia o. Wiśniewskiego, sfałszowała jego przekaz. – Ojciec Wiśniewski jest znaną postacią, która mówiąc o człowieku posługującym się językiem nienawiści, nie kierowała tych słów do Donalda Tuska. Było to ewidentnie zmontowane, gdyż w „Wiadomościach” podczas wystąpienia o. Wiśniewskiego Tusk stał, a w rzeczywistości siedział – dodaje Andrzej Stankiewicz.

„Nawet przy takiej okazji nie byli w stanie zachować się przyzwoicie. Nawet w takim dniu manipulowali. Prawie 30 lat temu zaczynałem pracę w programie, który nazywa się »Wiadomości«. Jako obywatel mam wielką nadzieję, że za rok program o tej nazwie nie będzie istniał” – napisał na Twitterze Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweek Polska

Zarzuty o manipulację odpierał Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. „Głosy krytyczne wobec »Wiadomości« TVP są nieuzasadnione. Pragnę zwrócić uwagę, że także TVN 24 ilustrował transmisję ceremonii pogrzebowej ujęciami Donalda Tuska, np. w trakcie wystąpienia bliskich śp. Pawła Adamowicza” – napisał na Twitterze Olechowski. – Wpisy Olechowskiego nie są przekonujące – komentuje Andrzej Stankiewicz.

 

Źródło: PRESS

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...