W trosce o dziennikarzy i media

| 2 lip 2016  09:46 | Brak komentarzy

Trudna sytuacja mediów znalazła odbicie w obradach i wnioskach płynących z dyskusji sumującej czteroletnią kadencję SDRP w Łodzi. Mówiono o niskim statusie i prestiżu zawodu dziennikarskiego, do czego przyczynia się m.in. upolitycznienie życia w kraju, rozbicie i skonfliktowanie środowiska mediów, brak dostatecznych regulacji prawnych broniących dziennikarzy. Wskazywano więc na potrzebę zjednoczenia wszystkich organizacji dziennikarskich, by wzmocnić je w obronie m.in. przed niesolidnymi pracodawcami oraz politykami, ustalenia kierunków rozwoju organizacji dziennikarskiej i wypracowania prawnej ochrony zawodu dziennikarskiego.


Jeśli idzie o dotychczasowa działalność Oddziału, w pełni zaakceptowano kierunki funkcjonowania SDRP w Łodzi. W kolejnej kadencji m.in. kontynuowana będzie akcja „Znicz” mająca na celu m.in. troskę o pamięć i mogiły zmarłych dziennikarzy, działalność wydawnicza (opracowanie na temat mediów po 1945 r. w Łodzi i regionie, suplement do leksykonu dziennikarzy po 1945 roku, wykaz zmarłych dziennikarzy Ziemi Łódzkiej), troska po seniorów (cykliczne spotkania), działalność rekreacyjno-turystyczna.
Po czterech latach działalności, czyli kolejnej kadencji, Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze SDRP w Łodzi w dniu 2 czerwca 2016 roku wybrało nowy Zarząd i Komisję Rewizyjną.

Zarząd Oddziału SDRP w Łodzi: Ryszard Poradowski – przewodniczący, Mirosława Ferenc – wiceprzewodnicząca, Ireneusz Kampinowski – wiceprzewodniczący, Grażyna Bożyk – skarbnik i sekretarz, Marek Filanowicz – członek, Andrzej Kałuża – członek, Włodzimierz Kusitowicz – członek i Bogusław Sikorski – członek.
Komisja Rewizyjna: Krystyna Tamulewicz – przewodnicząca, Piotr Jaskow – członek i Wanda Kołba – członek.
Delegatami na krajowy Zjazd SDRP zostali: Mirosława Ferenc, Andrzej Kałuża i Grażyna Bożyk. Z racji pełnionej funkcji dodatkowo na Zjazd pojedzie przewodniczący Oddziału.

(RP)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...