TO CHYBA WINA BRAUNA

| 7 mar 2016  08:25 | Brak komentarzy

Analizy Telewizji Polskiej wskazują, że wycofanie się z umowy z Leasing Team na obecnym etapie kosztowałoby spółkę dziesiątki milionów złotych. – Zarząd TVP wypracowuje rozwiązanie, które zostanie zastosowane po wygaśnięciu umowy –  informuje Wirtualnemedia.pl publiczny nadawca.

Spółka Leasing Team zwróciła się do Telewizji Polskiej z propozycją przedłużenia umowy zawartej z nadawcą o kolejny rok – w lipcu 2014 roku ówczesny prezes TVP Juliusz Braun podpisał umowę z LT na dwa lata (dobiega końca w czerwcu br.). Ewentualność jej przedłużenia zawarto w kontrakcie. Publiczny nadawca nie był jednak zainteresowany takim rozwiązaniem.


– Jako alternatywę zaproponowano zarządowi TVP powrót 88 osób pozostałych jeszcze w LT do telewizji publicznej z dniem zakończenia umowy. Żadnej odpowiedzi na tę propozycję nie uzyskano – informował w lutym związek Wizja. W związku z planowanym przez LT zwolnieniem pozostałych pracowników przejętych z Telewizji Polskiej, związkowcy z TVP napisali list do ministra kultury Piotra Glińskiego i prezesa spółki Jacka Kurskiego. Poprosili o zajęcie się sprawą outsourcingu i naprawienie sytuacji.

W przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl oświadczeniu zarząd Telewizji Polskiej informuje, że przedmiotowy sposób potraktowania pracowników TVP budzi jego „moralny sprzeciw”. – Dziś podobne rozwiązanie nie miałoby szans wejść w życie – informują władze spółki. Jednocześnie zarząd odpowiada, że przerwanie umowy przed terminem i przywrócenie pozostałych pracowników do struktur TVP nie jest możliwe. Wydanie takiej decyzji generowałoby potężne koszty i byłoby działaniem na szkodę spółki.

– Po przeprowadzonych ostatnio analizach prawnych i ekonomicznych wiadomo już, że wycofanie się z umowy na obecnym etapie rodziłoby po stronie TVP nieuzasadnione koszty, sięgające nawet dziesiątków milionów złotych, zatem nie jest możliwe, gdyż oznaczałoby działanie zarządu na szkodę spółki. Obecne władze TVP zostały więc postawione przez decyzje zarządu Juliusza Brauna w sytuacji patowej i wyjątkowo niekomfortowej. W wyniku tych decyzji mogli ucierpieć byli pracownicy TVP, których godność osobista i zawodowa mogły zostać naruszone – informuje zarząd Telewizji Polskiej.

Umowa z Leasing Team została zawarta pod rygorami przepisów prawa zamówień publicznych oraz kodeksu pracy. Dlatego obecny zarząd Telewizji Polskiej pracuje nad rozwiązaniem, które zastosowane będzie po wygaśnięciu umowy z LT. Władze spółki działają w porozumieniu z reprezentatywnymi związkami zawodowymi. TVP nie ma wpływu na działania podejmowane obecnie przez Leasing Team, gdyż nie są one uregulowane umową – podkreśla zarząd TVP.
We wtorek zapadł wyrok w procesie, jaki dziennikarz Sławomir Matczak wytoczył Leasing Team. Warszawski sąd pracy orzekł, że jego odmowa udziału w teście kompetencji nie była rażącym naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, wobec czego Leasing Team nie mogła go zwolnić dyscyplinarnie. Wyrok jest nieprawomocny, a LT zamierza się od niego odwołać.

Źródło: Wirtualnemedia

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...