#teatrjestnasz

| 31 sty 2022  17:14 | Brak komentarzy

Teatr im. Juliusza Słowackiego w potrzebie, a dzięki zaangażowaniu społeczeństwa udało się zebrać już ponad 180 000 PLN.

3 000 000 PLN w ramach zorganizowanej zbiórki na rzecz Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, chce zebrać zaprzyjaźnione z tą instytucją Stowarzyszenie im. Stanisława Wyspiańskiego. Pieniądze mają wypełnić lukę budżetową oraz pozwolić na realizację spektakli i przeprowadzenie remontu.

Nasze stowarzyszenie, któremu patronuje Stanisław Wyspiański chce, żeby kultura była nie tylko dostępna, ale też, żeby była w ogóle. Stajemy przed sytuacją, w której to od nas, jako obywateli zależy, ile jej zostanie na koniec tego roku – podkreślił Prezes Stowarzyszenia Arkadiusz Klej.

Prezes nawiązał w ten sposób do sytuacji teatru, którego dyrekcja liczyła na tegoroczne wsparcie ze strony ministerstwa kultury. Od miesięcy trwały starania, by resort stał się współprowadzącym scenę; o tym, że do współpracy nie dojdzie, pod koniec roku ubiegłego roku poinformował szef MKiDN Piotr Gliński.

Dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski uważa, że taki obrót spraw to konsekwencja listopadowej, szeroko komentowanej premiery Dziadów – przedstawienia krytykowanego przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak i ministra edukacji Przemysława Czarnka. Zarządzający krakowską sceną przekazanie wiadomości o braku wsparcia ministerstwa w ostatniej chwili, czyli tuż przed rozpoczęciem roku budżetowego określił mianem katastrofy.

W związku z sytuacją, w jakiej znalazła się placówka, zaprzyjaźnione z nią stowarzyszenie apeluje o wsparcie zbiórki, kupowanie biletów i śledzenie wszystkich działań, którym przyświecać będzie hasło #teatrjestnasz.

Wiemy, że Wyspiański był bardzo niepokorną postacią – nasz patron potrafił odrzucić ofertę tylko dlatego, że mu się nie podobała, ale za każdym razem starał się przestrzegać pewnych wartości. I tą zasadniczą wartością, wobec której wszyscy powinniśmy być wierni, jest pewna wolność twórców. Nasi członkowie będą zbierali środki na teatr na różne sposoby, po to, żeby już nigdy nie trzeba było organizować zbiórek, w których staramy się o to, żeby kultura przetrwała – wskazał Klej.

O tym, że do współpracy między krakowską sceną a resortem kultury nie dojdzie, minister Gliński poinformował pod koniec grudnia ubiegłego roku, odpowiadając na list posłanek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO) i Iwony Śledzińskiej – Katarasińskiej (KO) w tej sprawie.

O tym, że województwo małopolskie w budżecie na bieżący rok zabezpieczyło kwotę o milion zł większą niż w roku poprzednim – z przeznaczeniem na funkcjonowanie teatru im. Słowackiego – jeszcze w grudniu zapewnił urząd marszałkowski.

Jeśli chcecie wesprzeć zbiórkę, można to zrobić tutaj

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...