Dziennikarze monitorują fundusze europejskie
Dziennikarze RP | 12 lut 2023 23:11 | Brak komentarzy
Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawnym, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021 – 2027
– Ireneusz Michał Hyra – członek Komitetu Monitorującego
– Natalia Nowak – zastępca członka Komitetu Monitorującego
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021 – 2027
– Ireneusz Michał Hyra – członek Komitetu Monitorującego
– Rafał Kowalik – zastępca członka Komitetu Monitorującego
Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2021 – 2027
– Ireneusz Michał Hyra – członek Komitetu Monitorującego
– Irena Hamerska – zastępca członka Komitetu Monitorującego
Fundusze Euroepejskie dla Małopolski na lata 2021 – 2027
– Eliza Voss – członkini Komitetu Monitorującego
– Ireneusz Michał Hyra – zastępca członkini Komitetu Monitorującego
(Stowarzyszenie reprezentowane przez Safe Next Generation – Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie)
Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021 – 2023
– Ireneusz Michał Hyra – członek Komitetu Monitorującego
– Joanna Danicka – zastępca członka Komitetu Monitorującego
Zarząd Stowarzyszenia złożył równiez wnioski do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w celu ustanowienia przedstawicieli Stowarzyszenia jaklo Obserwatora w programachk krajowych: Nowoczesna Gospodarka i Rozwój Cyfrowy.
Co to jeat Komitet Monitorujący?
Komitet Monitorujący działa jako niezależny organ pełniący funkcje doradczo – opiniodawcze, powoływany jest przez Instytucję Zarządzającą. W jego skład wchodzą przedstawiciele strony rządowej, samorządowej oraz organizacji spoza administracji (w tym przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych, partnerzy społeczni). W pracach Komitetu Monitorującego biorą udział również przedstawiciele Komisji Europejskiej pełniąc funkcję doradczą. Ponadto, w posiedzeniach mogą uczestniczyć w charakterze obserwatorów reprezentanci innych instytucji.
Do najważniejszych kompetencji komitetu należy w szczególności:
- systematyczny przegląd wdrażania programu w kontekście realizacji celów pośrednich i końcowych,
- analizowanie wszelkich kwestii mających wpływ na wykonanie programu,
- konsultowanie i analizowanie zmian programu proponowanych przez Instytucję Zarządzającą oraz innych,
- prezentowanie uwag dotyczących wdrażania i ewaluacji Programu, jak również monitorowanie działań podjętych w ich następstwie,
- promowanie zasady partnerstwa.
Realizując zadania Komitet Monitorujący zatwierdza:
- metodykę i kryteria wyboru projektów,
- roczne i końcowe sprawozdania z wdrażania Programu,
- plan ewaluacji dla programu i wszelkie jego zmiany,
- strategię komunikacji dla programu i wszelkie jej zmiany,
- propozycje dotyczące zmian Programu.
Komitet Monitorujący może powoływać stałe grupy robocze, poświęcone w szczególności wybranym kwestiom z zakresu realizacji programu (np. poprawy sytuacji na rynku pracy czy dostosowania edukacji do potrzeb biznesu) oraz do monitorowania działań o charakterze horyzontalnym. W celu rozwiązania skomplikowanych merytorycznie zagadnień, Komitet może skorzystać z opinii niezależnych ekspertów lub z usług innych wyspecjalizowanych instytucji, dokonując zlecenia prac w tym zakresie.
Powiązane artykuły:
Schizofrenia. Choroba czy postrzeganie pozazmysłowe?
Dziennikarze RP | 11 lut 2023 12:35 | Brak komentarzy

Gdy mówimy o ludziach cierpiących na schizofrenię, większość uznaje to za temat tabu. Powstaje lęk, obawa, pojawiają się pytania: kim są Ci ludzie? Z kim rozmawiają? Czy są normalni? Czy rzeczywiście tak zwani schizofrenicy dostrzegają więcej niż normalny człowiek? Czy jednak jest to zwyczajnie projekcja w umyśle danej osoby? Społecznie powstała swego rodzaju łatka pod adresem chorób psychicznych i ludzi ich doświadczających, niemniej niesprawiedliwie.
O powstawaniu schizofrenii, o ludziach jej doświadczających i o samym przebiegu dolegliwości z red. Elizą Voss będzie rozmawiał dr n. med. Damian Leszczyński – lekarz specjalista psychiatra w Szpitalu Klinicznym im. dr Babińskiego w Krakowie.
Serdecznie zapraszamy!
| Kiedy? | 15 lutego 2023, 17:30 |
| Gdzie? | Sala Baltazara Fontany Klub Dziennikarzy Pod Gruszką ul. Szczepańska 1 |
| Za ile? | bezpłatnie |
| Gdzie więcej info: | |
| Organizator: | Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Małopolski w Krakowie |
| Partnerzy: | Fundacja SIMBIOSIS Biblioteka Kraków |
Co to znaczy, że widzimy świat?
Dziennikarze RP | 15 sty 2023 17:21 | Jeden komentarz

O punktach widzenia i perspektywach.
- Co to znaczy, że widzimy świat?
- Czy kiedykolwiek zwróciliśmy na to uwagę?
- Czy zastanawialiśmy się, dlaczego liście są zielone?
- Albo czy daną sytuację każdy powinien przeżywać tak samo?
- Czy historia mówi prawdę? Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie?
O punktach widzenia i perspektywach w wywiadzie na żywo porozmawiamy na pierwszym z cyklu wydarzeń w 2023 roku pod nazwą Kontrowersatorium.
Gościem red. Elizy Voss jest Adrian Maria Powęska: filozof, humanista i pedagog. Zajmuje się przede wszystkim problematyką nauk o człowieku w kontekście kultury i historii. Autor publikacji na powyższy temat. Publikował m.in. w czasopiśmie Politeja i wydawnictwie UJ. Jest też autorem licznych publikacjach pokonferencyjnych. W przygotowaniu jest jego książka na temat filozofii rozumienia. W swej twórczości skupia się jednak przede wszystkim na zgłębianiu tematów od strony praktycznej, podkreśla więc, iż najważniejszy jest kontakt z żywą historią człowieka. Pan Adrian jest również twórcą muzyki, eseistą, fotografem, podróżnikiem i miłośnikiem piękna natury.
Serdecznie zapraszamy!
| Kiedy? | 31 stycznia 2023, 17:30 |
| Gdzie? | EFEMERIA, ul. Karmelicka 7 w Krakowie |
| Za ile? | bezpłatnie |
| Gdzie więcej info: |
SPOKÓJ MAMY
Dziennikarze RP | 9 sty 2023 22:38 | Brak komentarzy
To wielka i radosna akcja wymiany zabawek w połączeniu z warsztatami rękodzielniczo artystycznymi to świetne rozwiązanie problemu, jakim są porozrzucane zabawki Waszych dzieci, a które często sygnalizują, że nie mają czym się bawić lub że chcą coś nowego. Zgodnie z misją Fundacji SIMBIOSIS, która lubi czynić dobro i w duchu idei zerowaste organizuje cyklicznie wymiany zabawek. Macie spokój z pałętającymi się przedmiotami w domu, macie spokój wobec opieki nad dziećmi podczas wydarzenia, bo bawią się nowymi zabawkami przy stolikach obok Was i w spokoju możecie zająć się udziałem w warsztatach, które pozwalają Wam wydobyć wewnętrzny spokój.

Spotkanie w Krakowie
Dziennikarze RP | 13 gru 2022 19:04 | Brak komentarzy

Grudzień to czas spotkań świąteczno noworocznych. W Krakowie również dziennikarze spotkali się na przysłowiowym opłatku. Tym razem dzięki uprzejmości właścicieli kawiarni Efemeria – Kraina czarów (ul. Karmelicka 7) Stowarzyszenie oraz zaproszeni goście oprócz tradycyjnych życzeń mogli podzielić sie swoimi spostrzeżeniami i wymienić opiniami o wydarzeniach z tego roku i planach na przyszłość.
Wśród zaproszonych gości należy wymienić między innymi: kapelana Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Ojca Leona Pokorskiego, Dyrektorkę Biblioteki Kraków Agnieszkę Staniszesską, Przewodniczącą Syndykatu Dziennikarzy Polskich Annę Szczepanowską, tegorocznego Mecenasa Kultury Miasta Krakowa Jacka Balcewicza oraz laureata Złotej Gruszki Jana Zycha.
Stowarzyszenie Dziennikarzy stara się organizować cykliczne spotkania pomimo róznych przeciwności losu. Uważamy że więzi międzyludzkie, przyjaźnie oraz wymiana poglądów jest bardzo ważna w obecnym świecie.
Gruszki za 2021 rozdane
Dziennikarze RP | 4 paź 2022 15:15 | Brak komentarzy

To jedno z niewielu wydarzeń w Krakowie, kiedy Sala Baltazara Fontany zapełnia się dziennikarzami i ludźmi związanymi z mediami, kiedy miejsc jest mniej niż chętnych którzy do tej sali mogą wejść. Po raz 31 w październiku tego roku Kapituła Nagrody złożona z dziennikarzy (laureatów nagrody) przyznała Złotą Gruszkę i Zieloną Gruszkę wybitnym ludziom mediów.
Honorową Złotą Gruszkę otrzymał Leszek Mazan, człowiek, którego nie trzeba przedstawiać, a na ten honorowy laur zasłużył swoją działalnością na arenie krajowej i międzynarodowej o czym nie zapomniał jego bliski przyjaciel Mieczysław Czuma, który wygłosił laudację na temat laureata.
Złota Gruszka powędrowała, też do zacnej dla środowiska dziennikarskiego osoby, a mianowicie w ręce Witolda Beresia, redaktora naczelnego miesięcznika Kraków i Świat. Człowieka wielu talentów, jednak dziennikarstwo jest mu najbliższe jak stwierdził w swoim wystąpieniu Krzysztof Burnetko, redaktor Polityki.
Zielona Gruszka została przyznana redaktorce, która jest wyczulona na ludzkie sprawy i życiowe dramaty, próbowała wielokrotnie rozwiązać problemy i znaleźć wyjście z sytuacji bez wyjścia. Dziennikarka TVN24 Aneta Regulska przyjęła dość niesmiało, ale jak powiedziała jej szefowa Marta Gordziewicz – to nagroda, która czekała na nią i zapene nie jest ostatnią jaką Aneta dostała za swoją ciężką pracę w telewizji.
Oczywiście gratulacji nie było końca. Gratulacje złożył osobiście każdemu laureatowi Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski w chwili kiedy wręczał statuetki. Ponadto Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz przekazał swoje listy gratulacyjny – odczytał je Radny Miasta Krakowa Adam Migdał. Listy gratulacyjne odczytała Pani Bronisława Kufel Włodek od Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
Na koniec laureaci pokroili tort w kształcie Złotej Gruszki. W Sali Zielonej trwały nadal gratulacje i rozmowy, które trwały jeszcze długo po zakończeniu części oficjalnej.
Spotkanie świąteczno noworoczne
Ireneusz Michał Hyra | 17 gru 2021 21:42 | Brak komentarzy

W piątek, 17 grudnia 2021 roku odbyło się spotkanie świąteczno noworoczne Małopolskiego środowiska dziennikarzy. Pomimo pandemii postanowiliśmy się spotkać, złożyć sobie życzenia, porozmawiać o planach na przyszłość i o minionym roku. Wielu zaproszonych przez Zarząd gości nie przyszło, obawiając się o swoje zdrowie, szanujemy ich decyzję i mamy nadzieję że spotkamy się na kolejnych wydarzeniach organizowanych w roku przyszłym.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku
Dla Dobra Wspólnego
Ireneusz Michał Hyra | 22 lis 2021 23:03 | Brak komentarzy
Nasza koleżanka Bronisława Kufel Włodek (Przewodnicząca Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz Wiceprzewodnicząca Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia) otrzymała z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy wyjątkową nagrodę za pracę na rzecz społeczeństwa














Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.
Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.
17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.







