Tadeusz Mazowiecki

| 29 paź 2013  18:00 | Brak komentarzy

Tadeusz_MazowieckiOdszedł polityk kompromisu, kierujący się wartościami, mąż stanu, współtwórca demokratycznej Polski, intelektualista, dziennikarz.

Przyjaciele i współpracownicy wspominający Tadeusza Mazowieckiego podkreślają jego wielkie zasługi dla Polski, dla przemian ustrojowych, których był konstruktorem, twórcą i uczestnikiem. – W decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry – napisał w oświadczeniu prezydent Bronisław Komorowski. To takie proste określenie, jakże wiele mówiące o człowieku, który całe swoje życie poświęcił dla dobra publicznego.

Tadeusz Mazowiecki na swoje decyzje polityczne, niełatwe w trudnym okresie, patrzył przez pryzmat ich wpływu na życie zwykłych ludzi. Potrafił przewidywać w kategoriach długookresowych, myślał o Polsce nie na dziś, nie na teraz, ale kreślił perspektywę wielu lat, dziesięcioleci, zastanawiał się co będzie później.

– Był wzorem współczesnego patriotyzmu – tak wspominał Zmarłego jeden z członków jego rządu, Jerzy Osiatyński. – Był wielkim wzorem myślenia o Polsce. Dążył do ograniczenia nierówności i wykluczenia społecznego, był głównym ojcem założycielem reformy samorządowej. To Mazowiecki zapoczątkował proces transformacji, który do dziś wzbudza zachwyt i jest przedmiotem dobrze pojętej zazdrości na całym świecie.

Zwykle, gdy odchodzi człowiek mówimy, że powstaje pustka. Kiedy opuszcza nas postać wybitna, intelektualista wielkiego ducha i serca, jedna z najważniejszych postaci ostatnich dziesięcioleci, strata jest ogromna.

Dla nas dziennikarzy, Tadeusz Mazowiecki był przede wszystkim publicystą, redaktorem. W latach 1950 –1952 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego w redakcji „Słowa Powszechnego”, w roku 1953 współtworzył „Wrocławski Tygodnik Katolików” i przez trzy lata był redaktorem naczelnym tego pisma. Po odejściu z PAX-u związał się ze środowiskiem „Tygodnika Powszechnego”, „Klubu Krzywego Koła” i redakcji „Po prostu”. Na fali odwilży, po Październiku 1956 roku, współtworzył miesięcznik „Więź”, którym kierował przez 22 lata. W roku 1981 utworzył pierwsze niezależne czasopismo wydawane w PRL „Tygodnik Solidarność” i był jego pierwszym redaktorem naczelnym. Tadeusz Mazowiecki rozumiał dziennikarzy, szanował ich pracę i uważał za sojuszników w tworzeniu wspólnego dzieła.

Będzie brakowało Tadeusza Mazowieckiego człowieka prawego, nauczyciela i wychowawcy całego pokolenia młodych ludzi, którzy razem z nim walczyli o wolną Polskę, o wartości, które dla niego były świętością.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

Zdjęcie: Wikipedia

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...