„SZLIF” 05/2020: I jak tu nie zwariować?

| 4 maj 2020  12:58 | Brak komentarzy

  • Wirus COVID-19 rozprzestrzenia się z zawrotną szybkością i jest śmiertelnie niebezpieczny. Dlatego cały świat ogłosił kwarantannę w celu zapobiegnięcia kolejnym zarażeniom. Polska nie jest wyjątkiem. Szkoły i uniwersytety zostały zamknięte. Jak w tej sytuacji radzi sobie młodzież? Wiele ciekawych, szczerych wypowiedzi zawiera artykuł Igi Piłko.
  • „Ludzki zsyp”– wyobraźmy sobie wielki kosz na śmieci, do którego wrzucani są różni ludzie, od alkoholików, narkomanów na samotnych rodzicach kończąc. Czymś takim we Wrocławiu jest hotel socjalny na ulicy Koreańskiej. Mimo że miasto już prawdopodobnie zapomniało o tym miejscu, znaleźli się ludzie, którzy postanowili pomóc. To lokalna grupa charytatywna Made in Brochów oraz kilka pań z MOPS-u. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy chcą coś zmienić. Wolą dalej pić i nie ruszać życia do przodu. Jest to przykre, ale to tylko i wyłącznie ich wybór. (Jakub Lis)
  • „Taniec igły z nitką” – Hanna Zydek, nastoletnia projektantka, jest pasjonatką mody. – Jest to dla mnie sposób na relaks – mówi – tworzenie czegoś, czego nie można kupić w sklepie, możliwość wyróżnienia się w tłumie, ale nie ukrywam, że dużo rzeczy w krawiectwie wymaga solidnego warsztatu, pamiętania o ogólnych zasadach, na przykład jak zachowuje się dana tkanina czy dokładnego i równego krojenia części ubrania. Szycie samo w sobie nie jest trudne, ale rzemiosło krawieckie już trochę tak.
  • „Blondynka z czarnym pasem” – karate uczy pokory, stanowczości oraz szacunku. Powinniśmy popularyzować tę dyscyplinę i wspierać jej rozwój, szczególnie że mamy w niej doskonałych zawodników, którzy mogą być świetnym autorytetem dla młodzieży. Anna Wiatrowska, wrocławska karateczka, złota medalistka Mistrzostw Europy w karate kyokushin, zdradza wiele szczegółów tej dziedziny sportu w rozmowie z Patrykiem Kidoniem.
  • „Dajcie nam możliwość wyboru” – uczniowie nie są zainteresowani czytaniem książek do szkoły, ponieważ uważają to za przymus, sytuację, w której pozbawieni są wyboru. Na lekcji dostają gotowy spis, narzucony z góry i tylko od nich zależy, czy przez niego przebrną. Lepszym pomysłem mogłoby się okazać zadanie uczniom przeczytania danego rodzaju książki, ale nienarzucanie im z góry konkretnego tytułu. Wtedy każdy miałby możliwość wybrania czegoś, co go zainteresuje. (Anna Łagocka)

Jeszcze kilka innych interesujących tekstów znajdziemy w majowym numerze pisma „Szlif” – miesięcznika klas dziennikarskich wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego nr XIII, wydawanego pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk.

Zapraszamy do lektury!

 

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...