ŚWIĘTO POLSKIEJ PANISTYKI

| 2 wrz 2017  18:38 | Brak komentarzy

Widok estrady w czasie koncertu, fot. Zbigniew Bielecki

Co roku, w pierwszych dniach września, w Słupsku odbywa się Festiwal Pianistyki Polskiej. W tym roku już po raz 51. Portal Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, od kilku lat spełniający rolę promotora medialnego FPP, staje się w tym czasie miejscem promocji tej bardzo ciekawej imprezy muzycznej, jedynej o takim charakterze w Polsce, cenionej również poza granicami naszego kraju. Nie zawsze natomiast śledzonej przez krajowe media z uwagą godną rangi Festiwalu.

Pierwszoplanową imprezą pianistyczną w naszym kraju są Konkursy Chopinowskie w Warszawie , ale po nich długo, długo nic i następne miejsce zajmują Festiwale Pianistyki Polskiej w Słupsku. Tak to oceniają fachowcy i my jesteśmy podobnego zdania.

Podkreślenia wymaga również fakt, że od 51 lat, Festiwal nieprzerwanie organizowany jest siłami społecznymi Słupskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego, przy wsparciu miejscowych władz, pod patronatem ministra kultury. Kiedy w Słupsku trwa święto polskiej pianistyki, gród nad Słupią odwiedzają najwybitniejsi polscy wirtuozi fortepianu, wcześniej również klawesynu. W latach minionych koncertowali m.in. Ryszard Bakst, Rafał Blechacz, Halina Czerny –Stefańska, Adam Harasiewicz, Józef Kański, Władysław Kędra, Witold Małcużyński, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer i wielu innych wybitnych pianistów.

Historia FPP zaczęła się w roku 1967. Mimo upływu tak wielu lat, w Słupsku pamięta się, że inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu był ówczesny dyrektor Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej- Andrzej Cwojdziński, dziś sędziwy pan, honorowy gość wszystkich koncertów inaugurujących Festiwale.

Od 1974 roku głównemu nurtowi Festiwalu towarzyszy tzw. „Estrada Młodych”, w ramach której młodzi, szczególnie utalentowani pianiści „zabiegają” o tytuł laureata. Występy młodych pianistów oceniają krytycy, muzykolodzy, profesorowie akademii muzycznych. Oprócz tytułu laureata artyści mogą oczekiwać tzw. pomocy naukowych, czyli nagrań radiowych, recitali i koncertów. Jednym z laureatów ”Estrady Młodych” był zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w 2005 roku – Rafał Blechacz.

Tegoroczny, 51. Festiwal Pianistyki Polskiej odbędzie się w dniach 9 – 15 września. Program muzyczny opracowany przez dyrektora artystycznego Festiwalu, redaktora Jana Popisa zapowiada się jak zwykle atrakcyjnie.

– Co w programie szczególnie się wyróżnia, pytamy Mieczysława Jaroszewicza – prezesa Słupskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego.

– Niewątpliwie wydarzeniem 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej- zauważa Mieczysław Jaroszewicz, będzie koncert Lidii Grychtołówny – jedynej żyjącej pianistki z grona występujących na pierwszym FPP w 1967 roku. Będzie to więc koncert sentymentalny dla pianistki i słuchaczy. W wykonaniu artystki IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena.

Prezydent Słupska Robert Biedroń dokonuje otwarcia 50. jubileuszowego Festiwalu Pianistyki Polskiej, fot. Zbigniew Bielecki

W drugim dniu Festiwalu będziemy gościć trio Włodzimierza Nahornego. Dla melomanów jazzu będzie to z całą pewnością uczta muzyczna. Nahorny inspirowany twórczością m.in. Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego zaprezentuje utwory tych kompozytorów w opracowaniu jazzowym.

Godny uwagi będzie Salon Laureatów „Estrady Młodych” FPP: Jakub Tchorzewski z muzyką Romana Palestera (110 rocznica urodzin). W programie I Sonata na fortepian – wykonanie premierowe, oraz Piotr Żukowski, który wykona utwory Aleksandra Skriabina,

Wreszcie ciekawie zapowiada się występ Beaty Bilińskiej solo i kameralnie z Krakowskim Trio Stroikowym. Solowo pianistka wykona utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Mykietyna, a z kameralistami Michała Glinki, Francisa Poulenca,

Koncert Finałowy 51. FPP będzie popisem Pawła Kowalskiego, który wykona IV Symfonię Koncertującą Karola Szymanowskiego. Artyście będzie towarzyszyć orkiestra Słupskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.
Miłośników muzyki fortepianowej zapraszamy do Słupska.

Program festiwalu

 

Szczegółowy program na stronie Słupskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...