Świadomość historyczna Polaków

| 8 gru 2016  10:13 | Brak komentarzy

nck

Narodowe Centrum Kultury zaprasza na debatę pt. „Duma i wstyd. Zmiana samooceny Polaków”, która odbędzie się 12 grudnia 2016 roku (poniedziałek) o godzinie 18.00 w Muzeum Historii Polski przy ul. Mokotowskiej 33/35 (sala konferencyjna, V piętro) w Warszawie.

Debata odbywa się w ramach cyklu spotkań dotyczących świadomości historycznej Polaków w oparciu o najnowsze badania opinii społecznej przeprowadzone w ramach programu badawczego NCK wraz z TNS Polska. W porównaniu z poprzednimi badaniami (z 2003 r.) Polacy rzadziej mają poczucie, że są w historii Polski takie postaci i wydarzenia, które mogłyby stanowić powód do wstydu. Za to coraz chętniej mówią o powodach do dumy.

Organizatorami są Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Historii Polski.

W dyskusji wezmą udział:

dr Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, adiunkt w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, prowadzi cykl „Warszawa dwóch Powstań” w MPW

prof. dr hab. Wojciech Roszkowski – ekonomista, historyk, profesor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej w Instytucie Studiów Politycznych PAN

prof. dr hab. Paweł Śpiewak – socjolog, historyk idei, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma

Dyskusję poprowadzi dr Wojciech Stanisławski – historyk, sekretarz redakcji Plusa Minusa, weekendowego dodatku „Rzeczpospolitej”

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie Państwa obecności w terminie do 8 grudnia br. (e-mail: rsvp@nck.pl lub telefonicznie: 22 21 00 179)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...