„Sto lat!” dla redaktorów Figasa i Heńka

| 18 lut 2014  20:58 | Brak komentarzy

Jubileuszowy grawerton wręcza koledze Zdzisławowi Heńkowi, Prezes Kieleckiego Oddziału SDRP Danuta Parol

Jubileuszowy grawerton wręcza koledze Zdzisławowi Heńkowi, Prezes Kieleckiego Oddziału SDRP Danuta Parol

Zaczęło się od życzeń i tradycyjnego jubileuszowego „Sto lat!”. Były też inne toasty, życzliwe jubilatom wspominki i podawane z rąk do rąk archiwalne czarno-białe fotki. Wśród młodszych kolegów 80-latkowie Jerzy Figas i Zdzisław Heńk prezentowali się dostojnie, przypominali swoje dziennikarskie boje. Tamte lata odżyły w otoczeniu zaproszonych koleżanek i kolegów, niegdyś redaktorów: „Słowa Ludu”, „Życia Radomskiego”, „Radia Kielce”, „Echa Dnia” i „Tygodnika Radomskiego”.

Jubilaci znają się od wczesnej młodości i choć jeden z nich zajmował się redagowaniem gazety, przewodząc wydawaniu radomskiego „Słowa Ludu”, a drugi posługiwał się mikrofonem w Radio Kielce, ich zadaniem było przekazywanie czytelnikom i słuchaczom informacji z miast i wiosek oraz praktyczne przygotowywanie młodych koleżanek i kolegów do zawodu żurnalisty. Przez wiele lat prowadzili też autorskie, popularne w Radomiu imprezy kulturalne pod nazwą „Żywe Słowo”.

Podczas jubileuszu w przytulnej „Cechowiance” przypominały swoje początki na antenie Polskiego Radia – Jolanta Czudak i Małgorzata Pirosz. O ciekawych epizodach z pracy w „Słowie” mówili Wojciech Szczepański, Barbara Koś, Bożena Dobrzyńska. Julita Twardowska, Wiesława Sadowska, Zofia Dziedzic, Marek Niwiński, Jerzy Madejski i Marek Oleszczuk, z dużą swadą prowadzący spotkanie. Adam Włodarczyk wspominał niepowtarzalną atmosferę w redakcji „Słowa ”. Red. Mieczysław Kaca wręczył autorom popularnego w Radomiu cyklicznego programu „Żywe Słowo” reprodukcję fotografii, na której rozpytują go w związku z przygotowywaniem sygnalnego numeru „Tygodnika Radomskiego”. Powstającą redakcję zasilili przecież kadrowo głównie redaktorzy wywodzący się ze „Słowa Ludu”. Poza naczelnym TR także: Wiesława Sadowska, Eugeniusz Królicki, Marek Niwiński, Tadeusz Maciej Zając i Jan Wojszko, w późniejszym okresie także Mirosław Kida i Marek Oleszczuk. W superlatywach mówił o zasługach jubilatów Stefan Młodawski, animator radomskiej kultury, red. nacz. czasopisma „Kontakt”, a następnie szef radomskiego wydania „Echa Dnia”. Nie mogło zabraknąć niezastąpionej Krysi Neska, w jednej osobie szefowej sekretariatu „Słowa”, teletypistki, rachmistrzyni itp.

Spotkanie zaszczycili obecnością przedstawiciele władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z prezesem Zarządu Głównego SD RP Jerzym Domańskim i sekretarzem generalnym tej organizacji Andrzejem Maślankiewiczem oraz dziennikarze kieleccy, członkowie Zarządu Oddziału Kielecko-Radomskiego SD RP: Danuta Półrola-Parol, Jolanta Majecka, Jerzy Chrobot i Jerzy Daniel. Goście wręczyli jubilatom portrety, dziękowali za wkład pracy w rozwój radomskiego środowiska dziennikarskiego oraz szeroko rozumianej kultury w regionie, red. Jerzemu Figasowi, także jako sędziemu piłkarskiemu i działaczowi sportowemu, niestrudzonemu popularyzatorowi piłki nożnej.

Prezes Zarządu Głównego SDRP – Jerzy Romański gratuluje Jubilatom Zdzisławowi  Heńkowi i Jerzemu Figasowi

Prezes Zarządu Głównego SDRP – Jerzy Romański gratuluje Jubilatom Zdzisławowi Heńkowi i Jerzemu Figasowi

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...