Stanowisko REM w sprawie TVP3 Łódź i Polskiego Radia Łódź

| 8 wrz 2022  12:26 | Brak komentarzy

Warszawa, 9 września 2022 roku

 


Pan Marcin Masłowski
Rzecznik Prasowy
Prezydenta miasta Łodzi

Szanowny Panie,

W imieniu miasta Łodzi wniósł Pan do REM skargę na dziennikarkę TVP3 Łódź Monikę Borkowską oraz dziennikarkę Polskiego Radia Łódź Aleksandrę Matuszewską o to, że w swoich materiałach z 11 lipca 2022 r. naruszyły zasady prawdy, obiektywizmu oraz szacunku i tolerancji Karty Etycznej Mediów.

Skarżone materiały dotyczyły spółki z o.o. Łódzkie Nieruchomości, utworzonej, jak pisze Pan, celem zwiększenia efektywności zarządzania zasobem mieszkaniowym gminy.

Dziennikarce TVP Łódź zarzuca Pan przytoczenie wypowiedzi dwóch osób przedstawionych jako społecznicy, podczas gdy są to – jak informuje Pan REM – wielokrotna kandydatka ugrupowań prawicowych oraz były działacz Platformy Obywatelskiej. W załączonej transkrypcji skarżonego materiału mówią oni o zorganizowanej grupie przestępczej i mafii, które rządzą miastem Łódź. Były działacz PO mówi również o tym, że wspomniana spółka chce zacharapcić kolejne 40 wyremontowanych kamienic.

Zarzuty wobec dziennikarki Polskiego Radia Łódź są podobne. W jej audycji także występuje działaczka społeczna, ta sama co w TVP3 Łódź. Jej zdaniem nowa spółka ma wziąć w posiadanie wyremontowane budynki, co będzie wyprowadzeniem majątku do prywatnej spółki.

REM uważnie przeczytała załączone do skargi transkrypcje obu materiałów. W telewizyjnym zwróciło naszą uwagę połączenie powstania Łódzkich Nieruchomości z groźbą eksmisji schorowanego emeryta z miejskiego lokalu, który on wyremontował. Zdaniem dziennikarki powstanie tej spółki ma być remedium na takie ludzkie tragedie. Jej materiał nie potwierdza jednak tej tezy. Lokalni politycy przedstawieni jako społecznicy nie wierzą w poprawę sytuacji

lokatorów i twierdzą, że miastem rządzi grupka urzędników działających jak zorganizowana grupa przestępcza. W obu materiałach zabiera głos wiceprezydent miasta, który tłumaczy powody powołania nowej spółki.

REM podziela Pana zdanie, że w skarżonych materiałach dziennikarki TVP3 i Polskiego Radia Łódź naruszyły zasady prawdy, obiektywizmu oraz szacunku i tolerancji. Ukrywanie lokalnych polityków pod określeniem działaczy społecznych narusza zasadę prawdy, tak samo jak określenie spółki miejskiej mianem prywatnej. Zastępowanie zarządzania przez spółkę określeniami: wziąć w posiadanie i zacharapcić narusza obiektywizm przekazu. Używanie określeń mafia i zorganizowana grupa przestępcza wobec miejskich urzędników narusza ich dobra osobiste, chronione prawem. Robią to lokalni politycy, ale dziennikarki nie reagują ani na pomówienia, ani na insynuacje (wyprowadzenie majątku do prywatnej spółki).

REM ze smutkiem zauważa, że znane nam z Wiadomości TVP techniki manipulacji stosowane są także na lokalnej antenie TVP i Polskiego Radia. Dowodzi tego koordynacja audycji (obie tego samego dnia); dobór tych samych osób, które w nich występują; mieszanie informacji z komentarzem; epatowanie ludzkim nieszczęściem (groźba eksmisji chorego emeryta); zarzuty nie poparte dowodami.

Trudno zatem te media określać inaczej niż propagandowe.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Andrzej Krajewski
Członek REM

Żródło: Rada Etyki Mediów

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...