Spotkanie z Leszkiem Długoszem

| 3 cze 2015  06:54 | Brak komentarzy

Klub Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaprasza na comiesięczne spotkanie
w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5 w Warszawie (sala Centrum Prasowego Foksal).
Odbędzie się ono jak zawsze w pierwszą środę miesiąca
3 czerwca 2015 r., o godz. 16.00.

Gościem spotkania będzie jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów
Leszek Długosz z Krakowa
Spotkanie ma charakter otwarty, wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!

 ***

Leszek Długosz (rocznik 1941) –  literat, kompozytor, pianista, aktor, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1964),  w latach 1964-1966 studiował też na Wydziale Aktorskim w PWST w Krakowie. Zadebiutował w 1964 r. w teatrzyku piosenki UJ Hefajstos. W latach 1965-1978 związany był z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, gdzie uchodził za jednego z największych artystów w zespole. Z własnymi recitalami występował w wielu miastach Polski, a także za granicą (m.in. w Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Kanadzie, RFN, Szwajcarii, Szwecji, USA, Włoszech). Wydał 10 płyt, ostatnia to „Leszek Długosz 2011″.

Pierwszy tomik poezji – Lekcje rytmiki wydał w 1973 roku. Do tej pory ukazało się jego kilkanaście tomików poezji – najnowszy pt. Piwnica idzie do góry.  Zagrał też w kilku filmach (jako aktor).

Oprócz działalności estradowej i literackiej publikuje swoje felietony w „Czasie Krakowskim” i „Rzeczpospolitej”. Wykłada w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Od 2009 r. należy do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Jest też członkiem Kapituły Medalu „Niezłomnym w słowie”.

Laureat licznych nagród, w tym Nagrody Miasta Krakowa za osiągnięcia w dziedzinie piosenki poetyckiej (1982), Nagrody Krakowska Książka Miesiąca za wybór wierszy Z tego, co jest otrzymał  (1996). W Warszawie uhonorowano go w  2007 r. Tytułem Mistrza Mowy Polskiej VOX POPULI (nagroda publiczności).

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...