SMUTNY ZNAK CZASU

| 8 sty 2021  08:16 | Brak komentarzy

Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

„Tygodnik Powszechny” ukazujący się od 1945 r. pismo katolickie, którego założycielem był kardynał Adam Stefan Sapieha, będzie musiał po 75 latach” zmienić siedzibę. Archidiecezja Krakowska wypowiedziała mu umowę najmu pomieszczeń przy ul. Wiślnej 12. W Krakowie są ważne adresy, ale ten dla mieszkańców, dla tysięcy czytelników Tygodnika jest niezwykle ważny nie tylko jako adres, ale symboliczne miejsce, stanowiące kulturowe dziedzictwo kilku pokoleń dziennikarzy, autorów i ludzi kultury.

W Tygodniku przez lata publikowali ci, którzy tworzyli polską kulturę drugiej połowy XX wieku: Jerzy Turowicz, Zbigniew Herbert, Jerzy Zawieyski, Ludwik Stomma, Antoni Gołubiew, Stefan Kisielewski, Czesław Miłosz, Stanisław Lem, Andrzej Wajda, Wisława Szymborska, Józefa Hennelowa, Władysław Bartoszewski, Jerzy Pilch i wielu innych. Kredo Tygodnika to zasada dialogu, łączenie wiary z wartościami liberalizmu. Z powodu takiej linii programowej redakcja jest krytykowana przez niektóre środowiska, w tym również kościelne. Nie jest też tajemnicą, że niektóre publikacje Tygodnika nie podobały się abp Markowi Jędraszewskiemu. A warto zauważyć , że w PRL Tygodnik cieszył się opinią jedynego wolnego pisma wydawanego w bloku wschodnim.

Decyzja krakowskiej kurii odbiła się echem nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Agencja Associated Press wyrażając zaskoczenie decyzją kurii, wskazuje, że „Tygodnik Powszechny” cieszy się opinią pisma promującego otwartość i głęboki dialog o Kościele, wierze i polskim społeczeństwie. O krakowskiej kurii pisze także amerykański „Washington Post” i „San Francisco Chronicle” oraz kanadyjskie „Toronto Star”.

Zadajemy sobie pytanie, dlaczego swój swojego potraktował jak wroga. Prawo oczywiście jest prawem. Właściciel , kuria , może wypowiedzieć umowę najmu, ale dlaczego właśnie teraz w czasie pandemii, zastanawiamy się z ks. Adamem Bonieckim. Po tylu latach sąsiedztwa, współpracy, prawie symbiozy.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej nie ma podstaw do protestu w tej sprawie. Możemy jedynie wyrazić zaskoczenie i ogromny smutek, że to właśnie kuria pozbawia redakcję katolickiego pisma prawa do lokalu owianego historią. Przykry to znak czasu.

Prezydium ZG
Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...