SKANDALICZNE ZACHOWANIE DEMONSTRANTÓW

| 19 gru 2016  08:41 | komentarze 3

Nie można występować w obronie mediów, jednocześnie atakując reporterskie ekipy relacjonujące przebieg demonstracji. A tak niestety stało się podczas piątkowej demonstracji , 16 grudnia br. pod Sejmem, gdzie zgromadzeni protestowali przeciwko zapowiedziom marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w sprawie ograniczeń dostępu mediów do Parlamentu. Protest był słuszny, nie można mieć tu żadnych wątpliwości. Dobrze się stało, że dziennikarzy poparli tak liczne zebrani obywatele. Ale bardzo źle się stało, że wśród protestujących znaleźli się zwolennicy ulicznych burd, którzy za główny cel uznali ataki na reportera TVP Info.

Obserwowałem to skandaliczne zachowanie „obrońców mediów”. Zakrywano obiektyw kamery TVP Info flagami, wchodzono w kadr, próbowano pokrzykiwać do mikrofonu, uszkodzono kamerę telewizyjną, powyrywano kable.

Można nie akceptować TVP, każdy ma do tego prawo. Można manifestować niechęć, w ramach bojkotu, w domowych pieleszach, nie włączać kanału telewizji publicznej, chociaż moim zdaniem nie wiadomo dlaczego, ale atakowanie reportera wykonującego pracę w miejscu publicznym kwalifikuje się już jako czyn karalny.

Do obowiązków organizatorów manifestacji należy zapewnienie dziennikarzom bezpieczne wykonywanie redakcyjnych obowiązków, nie zależnie z jakiej są stacji. Skoro w piątkowy wieczór tego nie dopilnowali, całe odium odpowiedzialności za skandaliczne zachowania niektórych manifestantów spada na organizatorów. Kierownictwo TVP Info poza żądaniem odszkodowania za zniszczony sprzęt powinno organizatorów pozwać z tytułu naruszenia godności osobistej reportera, obrzuconego stekiem wyzwisk. Myślę, że Stowarzyszenie Dziennikarzy RP również wystąpi w obronie dziennikarza.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

komentarze 3 do “SKANDALICZNE ZACHOWANIE DEMONSTRANTÓW”

  1. wojciech
    poniedziałek, 19 - gru - 2016, godz. 22:08

    Naczelny Sąd Dziennikarski SD RP ( zebranie w dniu 19.12.2016r. w formule tele – konferencji i w pełnym pięcio – osobowym składzie) jednomyślnie popiera stanowisko wyrażone w wypowiedzi kol. red. Andrzeja Maślankiewicza, jednocześnie NSD SDRP proponuje, aby dziennikarze telewizyjni ( i nie tylko), którzy relacjonują na ulicy, bądź w innych miejscach, byli wyposażeni w kolorowe (np. zielone) kamizelki z napisem np.:”MEDIA”,lub: „PRASA”. To się stosuje na przykład podczas dużych imprez sportowych i taki zabieg dobrze się sprawdza dla zapewnienia dziennikarzom bezpieczeństwa w ich pracy.
    W imieniu NSD SDRP – Wojciech Grabowski – przewodniczący.

  2. Janek
    środa, 21 - gru - 2016, godz. 21:16

    Jestem wykładowcą na UW i nie wyobrażam sobie by studenci nie pozwalali mi prowadzić zajęć. Są pewne powszechnie przyjęte normy zachowań. Niezależnie od okoliczności po prostu powinno się być człowiekiem. Popieram artykuł pana Andrzeja Maślankiewicza. Podoba mi się pomysł Naczelnego Sądu Dziennikarskiego SD RP aby dziennikarze relacjonują na ulicy, bądź w innych miejscach, byli wyposażeni w kolorowe kamizelki z odpowiednim napisem.
    Jan Grzegorek
    Wykładowca na UW

  3. Iwona
    sobota, 31 - gru - 2016, godz. 09:04

    Witam Drodzy Dziennikarze nie macie prawników zrobić zbiorową sprawę a mogę polecić paru w Ameryce po latach dochodzą do sprawiedliwości,a u Nas co obrońca Sprawiedliwości którzy to byli żaden nie stanie w waszej obronie powiem jedno Popiełuszko i Jan Paweł 2 teraz w grobie się przewracają Nie namawiam podpowiadam.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...