Skąd się borą dziennikarze?

| 14 maj 2015  09:09 | Brak komentarzy

sdrp-kr

Z pewnością nie rosną na drzewach i nie tworzą się przez mitozę. Jak każdego zawodu , tak i dziennikarstwa należy się  wyuczyć. Tego  nie łatwego przecież zawodu, w którym my już, starzy wyjadacze, tkwimy od kilkunastu lat, można się uczyć na różne sposoby. Można też zaczynać bardzo wcześnie, jeszcze w szkołach podstawowych i średnich.


Jak pokazuje statystyka aktywnych dziennikarzy zawodowo jest coraz mniej. W większości są to freelanserzy piszący dla różnych gazet i portali internetowych, na rozmaite tematy. Bardzo rzadko zdarzają się dziennikarze piszący na jeden temat, w jednej tylko dziedzinie. Obecnie dziennikarz , to przede wszystkim , reporter od wszystkiego. Skąd brać dziennikarzy?

Po pierwsze w młodych ludziach trzeba zaszczepić od samego początku coś na kształt żyłki do pisania artykułów. Oczywiście trzeba zdać sobie sprawę, że ludzie ze szkół podstawowych czy ponadpodstawowych nie będą od razu genialnymi dziennikarzami czy fotoreporterami, nie stworzą profesjonalnej telewizji czy stacji radiowej. Ale próbować trzeba. Stąd też inicjatywa Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie, i ogłoszenie konkursu na najlepszy Szkolny Portal Internetowy i Gazetkę Szkolną.

Konkurs spowodował już to, że poprzednia jego edycja pokazała, iż młodzi ludzie potrafią pisać teksty i tworzyć gazety czy strony internetowe. Nagrody, które pozyskujemy dzięki sponsorom – w tym roku jest to Hawlett Packard i EDF Polska – dodatkowo motywują młodych ludzi do tworzenia tych małych form dziennikarskich, dając im dodatkowe narzędzia – laptopy, notebooki i aparaty fotograficzne.

Oczywiście ktoś może zarzucić dlaczego tylko gazetki i strony www? Odpowiedź jest prosta, chcemy nauczyć młodych ludzi poprawnego pisania w naszym ojczystym języku i przekazywania treści tak, aby były ogólnie rozumiane przez czytelników. Słowo mówione (audio/video) może  być tylko uzupełnieniem przekazywanych treści. Telewizja i radio, wymagają wyższych kwalifikacji i umiejętności, także sprzętu, a takim młodzież szkolna nie dysponuje.

Wszystkich młodych ludzi ze szkół ponadpodstawowych z Małopolski zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs gazetek i portali szkolnych upływa 1 października 2015.  Do rozdania są atrakcyjne nagrody i możliwość spotkania się z legendami dziennikarstwa podczas uroczystości wręczenia tychże. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej www.sdrp.eu  (Kr)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...