„Seniorzy są atutem Warszawy”…

| 24 wrz 2018  09:19 | Brak komentarzy

…Tak zapowiadał Warszawskie Dni Seniora 2018 Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m. st. Warszawy. Organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych rozpoczęły się 22 września i potrwają do 1 października br. Są dedykowane starszym mieszkańcom stolicy, a osób, które skończyły 60 lat jest w Warszawie prawie pół miliona. Organizatorzy zapraszają ich na ponad 430 wydarzeń.

Szczegółowy i bogaty program www.wds.org.pl.

Wiceprezydent Paszyński zachęcał, aby wykorzystać seniorów stolicy i ich „dobrze umeblowane głowy, wiedzę i interesujące doświadczenia, z pożytkiem dla młodego pokolenia”.

Przez 10 dni seniorzy i ich rodziny będą uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach, wystawach, pokazach, wycieczkach poświęconych m.in. kulturze, bezpieczeństwu, zdrowiu, nowym technologiom. Od spacerów z przewodnikiem, lektoratów języków obcych, koncertów, pokazów filmowych, konsultacji zdrowotnych, różnorodnych warsztatów, w tym kulinarnych, po liczne zajęcia sportowe i kreatywne, i zaangażowanie się w wolontariat.

Partner wydarzenia – Centrum Nauki Kopernik – 27 września otworzy swoje progi dla uczestników Warszawskich Dni Seniora. O godzinie 18.30 rozpocznie się „wieczór dla dorosłych” – „Ex Machina”. Podczas tego niezwykłego wydarzenia seniorzy będą mogli zwiedzić całą wystawę oraz uczestniczyć w pokazie nieba na żywo, nawiązującego do tematu sztucznej inteligencji.

Dla wszystkich seniorów kochających sport, 29 września w Ośrodku „Polonia” przy ul. Konwiktorskiej odbędzie się Warszawska Olimpiada Seniorów.
W poniedziałek, 1 października w godz. 11.00-16.00 odbędzie się IV sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Muzeum Polin. Obywatelski Parlament Seniorów to pierwsze w historii Polski ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych, pozytywny przykład korzystania przez obywateli z prawa do wyrażania poglądów swojego środowiska, rzecznictwa interesów, rekomendowania rządowi rozwiązań prawnych i organizacyjnych poprawiających sytuację osób starszych.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że pod koniec 2014 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy, powołała Warszawską Radę Seniorów. Rada współpracuje m.in. przy opracowywaniu kierunków, standardów, rozwiązań i działań na rzecz seniorów. W jej skład wchodzi obecnie 20 osób – są to przedstawiciele różnych środowisk: rad seniorów w dzielnicach, Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów, Komisji Dialogu Społecznego ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, prezydenta stolicy, rady miasta. Liczba osób starszych zaangażowanych w rady seniorów stale się zwiększa. Oprócz Warszawskiej Rady Seniorów, kolejne 17 działa w poszczególnych dzielnicach. Łącznie pracuje w nich ponad 200 osób.

Tegoroczną nowością Warszawskich Dni Seniora jest uruchomienie Punktu Wolontariatu Senioralnego. Warto zapamiętać ten adres: CAM „Nowolipie”, ul. Nowolipie 25 b.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...