SDP prosi wydawców i nadawców o pomoc dla ukraińskich mediów

| 25 kwi 2014  20:24 | Brak komentarzy

Flag_of_Ukraine

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wystosowało pisma do ponad 30 największych wydawców i nadawców w Polsce z apelem o wsparcie akcji pomocy dla ukraińskich dziennikarzy. Listy otrzymali Prezesi następujących firm: Agora S.A., AVT Korporacja sp. z o.o., Wydawnictwo Bauer Sp. z o.o., Business Centre sp. z o.o., Bonnier Business Polska, Burda Media Polska sp. z o.o., Edipresse Polska S.A., Egmont Polska Sp. o.o., Elamed sp. z o.o., Express Media sp. z o.o., Fratria sp. z o.o., G+J Gruner+Jahr Polska sp. z o.o., Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej Gość Niedzielny, Niezależne Wydawnictwo Polskie sp. z o.o., Gremi Media sp. zo.o., International Data Group Poland S.A., Infor Biznes sp. z o.o., Marquard Media Polska sp. z o.o., Murator S.A., Phoenix Press sp. z o.o., Polityka sp. zo.o., Polskapresse sp. z o.o., Profus Management, Media Regionalne, Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o., AWR Wprost sp. z o.o., Eurozet, Telewizja Polska, Telewizja Polsat, ITI, Grupa Radiowa Time, Radio Maryja, Polskie Radio S.A.

Szanowni Państwo,

W imieniu Narodowej Unii Dziennikarzy Ukrainy oraz Niezależnego Związku Zawodowego Mediów Ukrainy, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zwraca się z apelem do wydawców i nadawców o wsparcie akcji pomocy ukraińskim dziennikarzom.

Potrzebne są środki na wsparcie dziennikarzy ukraińskich, którzy ucierpieli w czasie wydarzeń na Majdanie oraz później w czasie inwazji na Krym.

Dziennikarze ukraińscy w ciągu ostatnich miesięcy stali się celem rozlicznych ataków – najpierw milicji i służb specjalnych Ukrainy, potem „nieznanych sprawców” i wreszcie rosyjskiego wojska i prorosyjskich bojówkarzy. Efektem tego jest śmierć dwóch dziennikarzy (jeden z nich zginął kilka dni temu) oraz ponad 160 przypadków napaści i pobić pracowników mediów.

Wielu dziennikarzy straciło swój sprzęt, bez którego freelancerzy nie mogą pracować i utrzymywać swoich rodzin, a także nie mogą przekazywać informacji o wydarzeniach na Ukrainie szerokiej opinii publicznej.

Kilku dziennikarzy jest w trakcie długotrwałego i kosztownego leczenia, co oczywiście także uniemożliwia im zarobkowanie. 

Część poszkodowanych dziennikarzy ma zamiar wystąpić na drogę sądową domagając się ukarania winnych napaści na nich oraz uzyskania odszkodowania za wyrządzone straty – jest to kosztowna procedura wymagająca zaangażowania prawników.

Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) i Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) na bieżąco monitorują sytuację na Ukrainie. Z inicjatywy EFJ w dniach 19-21 lutego br. do Kijowa udała się Międzynarodowa Misja na rzecz bezpieczeństwa i ochrony ukraińskich dziennikarzy. W skład misji, poza ukraińskimi organizacjami dziennikarskimi, EFJ i IFJ,  weszły takie organizacje jak International Media Support (IMS), Fundacja Open Society, the World Association of Newspapers and News Publishers (WAN-IFRA), Article19 oraz Reporterzy bez Granic. Członkowie misji w swoim raporcie potwierdzili istnienie wszystkich przypadków brutalności i bezprawia wobec pracowników mediów, podkreślali niezwykle trudne warunki pracy dziennikarzy i apelowali do władz Ukrainy o zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzom, zaś do instytucji europejskich o wyegzekwowanie tych żądań.

Polscy dziennikarze wspierają swoich ukraińskich kolegów: zbiórka pieniędzy, które ukraińscy dziennikarze rozdysponują wśród najbardziej poszkodowanych kolegów według najlepszej wiedzy o potrzebach i na podstawie zebranej dokumentacji, może w realny sposób przyczynić się do poprawy sytuacji mediów, ale przede wszystkim – poszczególnych dziennikarzy ukraińskich.

Polskie media obecne są na Ukrainie bez przerwy i jest to ogromnym wsparciem moralnym dla Ukraińców.  Ukraińscy dziennikarze nie jeden raz pomagali  dziennikarzom z Polski. W imię solidarności ludzkiej i zawodowej, apelujemy także do polskich wydawców o konkretną pomoc finansową przeznaczoną dla ukraińskich dziennikarzy.

Zbiórka publiczna prowadzona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich posiada zgodę Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (nr. 65/2014). Zebrane środki przekazywane są partnerskim organizacjom na Ukrainie i wydatkowane na cele wskazane w pozwoleniu na zbiórkę (częściowe refundacje zniszczonego sprzętu, czasowe zapomogi dla osób, które ucierpiały i nie mogły pracować, pomoc prawna i medyczna dla poszkodowanych dziennikarzy).

W przypadku jakichkolwiek pytań bardzo prosimy o kontakt z Panią Agnieszką Romaszewską-Guzy, tel. 601600047 lub Panią Agnieszką Dworczyk, tel. 668380035 lub na adres mailowy: polishinfo@sdp.pl 

W imieniu ukraińskich dziennikarzy z góry dziękujemy za życzliwe potraktowanie apelu o pomoc.

Z wyrazami szacunku,

Krzysztof Skowroński                                                  Agnieszka Romaszewska-Guzy

Prezes                                                                            Wiceprezes

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...