Salon Poezji w Teatrze Polskim

| 13 paź 2014  09:41 | Brak komentarzy

salon-poezji1SALON POEZJI: Koncert laureatów 59. OKR. fot: Maciej Głowacki

SALON POEZJI: Koncert laureatów 59. OKR. fot: Maciej Głowacki

O słowie mówionym już pisaliśmy na naszych łamach. Sposób komunikowania się, choć niezwykle istotny, coraz bardziej jest nie komunikatywny. Zaśmiecany nie tylko skrótami językowymi, ale w przerażający sposób posługujący się często zrozumiałym tylko dla określonych grup naszego społeczeństwa slangiem: „przeczytać cegłe” – to przeczytać książkę, „rozmiarówka” – to rozmiar odzieży, „uhetana kobieta” – chyba zmęczona, (przestarzale hetka znaczyło zabiedzony, lichy.) Wreszcie wtrącanie do wypowiadanych zdań słów obcych oraz nielogiczność wypowiedzi, zaprzeczanie samemu sobie. Dźwięki mowy ludzkiej powinny dla każdego znaczyć to samo – bo jakże inaczej się rozumieć.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiło UNESCO. Niezaprzeczalnym świętem ochrony i walki o słowo ojczyste jest organizowany od 59 lat Ogólnopolski Konkurs Recytatorski organizowany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej.

Konkurs, z którego wywodzi się cała rzesza znanych i uznanych aktorów, ludzi, którzy nie zaśmiecają języka polskiego. Konkurs w ciągu tych lat skupił miliony uczestników wokół realizacji czterech projektów, projektów odważnego propagowania języka polskiego. Jest najstarszym konkursem w Europie, a niektórzy mówią, że i na świecie. Równolegle z Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim realizowany jest Turniej Poezji Śpiewanej, Turniej Teatrów Jednego Aktora oraz Konkurs Wywiedzione ze Słowa. Realizacja tego ważnego dla kultury narodowej projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

59konkursrecytatorski

 

Kolejny raz gala Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbyła się w warszawskim Teatrze Polskim 5 października 2014 roku. Tegoroczny Koncert laureatów zmienił poprzednią formułę prezentacji nagrodzonych uczestników konkursu. Wypełniona po brzegi sala Teatru oklaskiwała widowisko poetycko-muzyczne powstałe na podstawie tekstów i muzyki prezentowanych w konkursie. Opiekę artystyczną powierzono Bożenie Suchockiej.

Nie można nie wspomnieć o gościu specjalnym, którym był Janusz Gajos. Z niezwykłą szczerością opowiadał jak w 1960 roku, po trzech nieudanych próbach zdania do szkoły teatralnej, zniechęcony kolejnymi zabiegami dostania się na aktorskie studia, wcielony do wojska – wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Zdobył I nagrodę. Ten fakt zaważył na całym jego dalszym życiu i powrocie do porzuconego marzenia bycia aktorem. Przeczytał fragment „Kwiatów Polskich” – Juliana Tuwima.

Elżbieta Grec

Zdjęcie na czołówce pochodzi ze strony http://www.teatrpolski.waw.pl

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...