Ryszard Karpowicz (1 II 1931 – 26 VIII 2018)
Dziennikarze RP | 4 wrz 2018 17:29 | Jeden komentarz
Ciągle w ruchu, ciągle z nowymi pomysłami. Miał ogromną wiedzę. Był gadułą, ale erudytą. Wiele można się było od Niego nauczyć. Wszędzie Go było pełno – również w naszym Stowarzyszeniu, w klubach, na spotkaniach. Był w Zarządzie Oddziału Warszawskiego (2000 – 2004). Od VII Zjazdu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP (maj 2008) był członkiem Terenowego Sądu Dziennikarskiego Oddziału Warszawskiego SD RP.
Przez całe życie zaangażowany w sprawy tzw. „wschodniej ściany” – uważał, że to ta część Polski najbardziej ucierpiała na transformacji ustrojowej. Chciał i działał na rzecz ożywienia gospodarczego i kulturalnego tego regionu Polski. To tam, urodził się 1 lutego 1931 roku Ryszard Karpowicz. Kodeń, niegdyś miasto, obecnie wieś w powiecie bialskim. Zmarł 26 sierpnia 2018 roku. Już nie pojedzie na ukochane Podlasie.
Absolwent filologii polskiej (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Warszawie) i filologii rosyjskiej (Uniwersytet Warszawski), a także Podyplomowego Studium Dziennikarskiego na Uniwersytecie Śląskim.
Był dziennikarzem, publicystą, związanym z wieloma tytułami („Życie Podlasia”, „Trybuna Mazowiecka”, „Trybuna Robotnicza”, „Głos Hutnika”, „Słowo Podlasia”, „Rodzina i Szkoła”, „Głos Nauczycielski”, „Przegląd Tygodniowy”). W zawodzie zaczął pracować w 1956 roku. W wielu tytułach był redaktorem naczelnym. Od początki angażował się w działalność Stowarzyszenia i pracę klubów – był m.in. prezesem Klubu Dziennikarzy Zakładowych ówczesnego SDP, członkiem Głównej Komisji Kwalifikacyjnej, Wiele wniósł do Klubu Publicystów Kulturalnych, organizując spotkania i wyjazdy do miejsc, o których potrafił pasjonująco opowiadać. Członek Klubu Publicystów Polonijnych i Klubu Publicystów Oświatowych.
Tę Jego pasję i działalność społecznikowską doceniono – był posiadaczem wysokich odznaczeń państwowych i nagród dziennikarskich. Wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i złotą odznaką „Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego”.
Był animatorem kultury i nauczycielem (wykładał literaturę). Wykładał także na Uniwersytecie Brzeskim (po rosyjsku) i szerzył wiedzę o Polsce w całym Obwodzie Brzeskim na Białorusi.
Wprawdzie od 1987 roku był na emeryturze, ale nadal bardzo aktywny, dopóki starczyło Mu zdrowia.
Należał do najstarszych członków naszego Stowarzyszenia. W roku 1966 rozpoczął staż kandydacki, a decyzją Komisji Kwalifikacyjnej przy ZG SDP został przyjęty na członka rzeczywistego w roku 1974. W tamtych czasach przynależność do organizacji dziennikarskiej nobilitowała, a Ryszard Karpowicz do końca życia dbał o to, aby głos środowiska był słyszalny.
Spoczął na Cmentarzu Północnym w Warszawie.
Barbara Janiszewska
Komentarze
Jeden komentarz do “Ryszard Karpowicz (1 II 1931 – 26 VIII 2018)”
Pozostaw komentarz:
poniedziałek, 4 - mar - 2019, godz. 21:59
Mam pytanie związane z osobą Pana Ryszarda Karpowicza,przed laty byłam na konferencji organizowanej przez p.Marię Sulimę,czyli Polską Macierz Szkolną w Brześciu,poświęconej A.Mickiewiczowi,ponieważ nie dojechał ktoś ze stolicy,z wykładem na temat życia i twórczości A,Mickiewicza,zastąpił tę osobę P.Karpowicz – dziennikarz,opowiada ze swadą,wielkim znawstwem ,bardzo ciekawie,można powiedzieć porywająco o życiu,twórczości i zwyczajnym A.Mickiewiczu.W Konferencji uczestniczył p.Roman Gorecki Mickiewicz,dowiedział się wielu ciekawostek z życia swego przodka,był wykładem zachwycony.Nie wiem czy to ten Pan,ale czytając charakterystykę Jego postaci,jestem wprost pewna ,że to ten Pan.Łączę pozdrowienia. Maria Krawczyk z d.Nowotna .