Rewalska dziennikarska przygoda

| 15 lip 2023  11:41 | Jeden komentarz

Czy wiecie, że od 26 lat istnieją wakacyjne nadmorskie media? Potwierdzam, tak istnieją. Przez jeden miesiąc w roku można przeczytać gazetę, posłuchać radia i zobaczyć co prezentuje telewizja internetowa.

W Rewalu odbywa się coroczny cykliczny obóz dziennikarski dla młodych adeptów tego niełatwego zawodu – 28 czerwca – 13 lipca i 14–29 lipca (w dwóch turnusach). Większość z przybyłych tutaj młodych ludzi w jakiś sposób już miała styczność z mediami u siebie w szkole. Uczestnikami są również osoby, które są laureatami konkursów dziennikarskich organizowanych przez Stowarzyszenie – między innymi Anna Rydzyk, Hanna Torzewska, Michał Palonka, Kaja Jakubowska.

Tutaj na obozie dziennikarskim będą dalej doskonalić swój warsztat dziennikarski – pod okiem red. Ryszarda Paradowskiego będą tworzyć gazetę pod nazwą Rewalacje, która trafi do sprzedaży, Młodzież przekona się również, że napisanie artykułu nie kończy się na oddaniu go do redakcji. Dodatkowym elementem będzie możliwość sprawdzenia się przy zdobywaniu reklamodawców lokalnych i tworzenie tych reklam na potrzeby właśnie gazety.

Okazuje się, że tworzenie radia też nie jest takie proste, jakby się wydawało, nawet dla tych którzy przybyli tu nie po raz pierwszy. Radio RewalStacja 99,2 FM to nie tylko muzyka, to także serwisy informacyjne, serwisy pogodowe, wywiady i rozmowy z ciekawymi ludźmi. Adepci radiowi uczą się realizować audycję, przeprowadzać rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Przekonają się że zaproszenie gościa do studia to tylko połowa sukcesu, gdyż drugą połową jest przygotowanie się do rozmowy – znalezienie informacji o gościu, jego zainteresowaniach i pracy, a może ukierunkowanie rozmowy na jakiś temat ekspercki, w którym gość jest specjalistą.

Dla odważnych, którzy nie boją się kamery jest TeVaRewal – telewizja internetowa, która realizuje materiały o bieżących wydarzeniach w Rewalu i okolicach, oraz relacjonuje życie obozowe. Praca przed kamerą, praca jako kamerzysta, czy składanie nagranych materiałów wymaga od młodzieży dużo zaangażowania, wytrwałości i cierpliwości. Młodzi dziennikarze mają świadomość, że niektórych scenek powtórzyć się nie da, więc ich uwaga jest bardzo ważna

Oprócz pracy z mediami, młodzież spędza czas na rekreacji i wypoczynku – gra w ping ponga, spaceruje po plaży czy wieczorami wspólnie grają w RPG. Niektórzy wracają po raz kolejny na obóz, ciesząc się wspólnymi przygodami z pracy i zabawy. Młodzież odwiedziła Niechorze i Janowo (festiwal).

Partnerami obozu dziennikarskiego są Angora, Angorka i Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, a organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Potęga Prasy. W pierwszym turnusie z uczestnikami obozu spotkał się członek, skarbnik, Prezydium ZG Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej red. Ireneusz Michał Hyra.

Komentarze

Jeden komentarz do “Rewalska dziennikarska przygoda”

  1. Ryszard
    poniedziałek, 17 - lip - 2023, godz. 17:43

    Byłem przed rokiem w Rewalu, spotykałem się z uczestnikami,rozmawiałem, odpowiadałem na liczne pytania. Wartościowe działanie Stowarzyszenia Potęga Prasy polega na tym, że młodzi a nawet bardzo młodzi ludzie uczą się dziennikarskiego rzemiosła. Pozdrawiam rewalacyjne zgrupowanie przyszłych żurnalistów.
    Ryszard Sławiński

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...