REPORTERZY BEZ GRANIC RAPORTUJĄ, CMWP SDP PROTESTUJE

| 24 kwi 2020  17:30 | Brak komentarzy

Organizacja „Reporterzy bez Granic”, 21 kwietnia br. opublikowała kolejny raport na temat wolności prasy. Polska w tym rankingu zajęła 62. miejsce. Po raz kolejny obniżono nam pozycję, tym razem o trzy miejsca niżej niż w roku 2019. Biorąc pod uwagę zasady wolności słowa w demokratycznym państwie, Polska znalazła się między innymi za Armenią, Gruzją, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Mauritiusem, Madagaskarem, Czechami, Słowacją, Litwą i Łotwą. Tylko Węgry oraz Ukraina wśród państw Środkowo-Wschodniej Europy zostały sklasyfikowane niżej od Polski.

Ten systematyczny spadek w rankingach rozpoczął się od roku 2015 r. W 2016 spadek był drastyczny. Z 18 miejsca Polska spadła na 47. W 2019 roku w rankingu organizacji „Reporterzy bez Granic” przypisano Polsce miejsce 59. W wyniku tego systematycznego spadku kraj nasz znalazł się w grupie państw, w których z poszanowaniem zasad wolności prasy są znaczne problemy. W tej grupie jest m.in. Mongolia i Etiopia.

Nie mamy więc powodów do zadowolenia, ale też nie można podważać zasadności ocen dokonanych przez „Reporterów bez Granic”, jak to robi Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. CMWP protestuje ostro przeciwko „nierzetelnej ocenie” stanu wolności mediów w Polsce w 2020 r. jaka została zaprezentowana w raporcie organizacji „Reporterzy bez Granic”.

Tymczasem jaki jest koń, każdy widzi. Różnorodność mediów w Polsce nie świadczy o tym, że zachowane są zasady wolności prasy. TVP w całości podporządkowana jest partii rządzącej. Na co dzień uprawia się propagandę partyjną w najgorszym wydaniu. Manipuluje informacjami, miesza informacje z komentarzami, atakuje np TVN i w obrzydliwy sposób dziennikarzy w tej stacji zatrudnionych. Polskie Radio systematycznie pozbywa się doświadczonych dziennikarzy, którzy wykazali się odmiennym niż kierownictwo PR zdaniem (czystka w Trójce). Wreszcie tytuły prasy prawicowej, dobrze że jest taka prasa, ale źle, ze z łamów tych pism płynie jedynie słuszny przekaz jednostronnego opisywania rzeczywistości.

W stanowisku CMWP SDP stwierdzono: „Jest to ocena nierzetelna i krzywdząca dla Polski, ponieważ nie oddaje rzeczywistego poziomu wolności słowa, wolności mediów i wolności dziennikarzy, jaki jest w naszym kraju”. W dalszej części stanowiska CMWP SDP czytamy: „Wg autorów rankingu w Polsce „Gazeta Wyborcza” pozostaje głównym celem ataków rządowych i sądowych”, a „rządowe przemówienia i wiadomości pełne nienawiści stały się powszechne w mediach publicznych, teraz przekształconych w rzecznika propagandy rządowej”, a „ich nowi przywódcy (tzn. mediów publicznych – przyp. red.) nie tolerują ani sprzeciwu, ani neutralności i zwalniają pracowników, którzy się opierają”. Tymczasem nie podano żadnych przykładów uzasadniających te tezy, nie przedstawiono danych liczbowych ani opisu faktów…”.

Wolne żarty. Czy „Reporterzy bez Granic” powinni „napisać, że TVP Info 15 razy atakowało Gazetę Wyborczą, a posłowie partii rządzącej 25 razy stwierdzili, że GW to szmatławiec. O jakie przykłady, o jakie liczby chodzi w oświadczeniu CMWP? Wystarczy zwrócić się do agencji monitorującej media a przykłady oraz liczby będą jak na dłoni.

„CMWP SDP apeluje do dziennikarzy o ostrożność i rzetelność przy cytowaniu wniosków zawartych w tym Raporcie oraz przestrzega przed ich uogólnianiem w mediach ze względu na niewielki i subiektywnie wyselekcjonowany materiał badawczy, jaki poddano analizie oraz brak obiektywizmu i rzetelności przy jego ocenie”.

Zaskakujące jest to zakończenie oświadczenia CMWP, wzbudzające mieszane uczucia co do intencji autorów. Czyżby chcieli przypomnieć czasy cenzury, kiedy z Mysiej przychodziły propozycje nie do odrzucenia, w stylu „może byście ten fragment tekstu jednak opuścili”.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie odradzać dziennikarzom zapoznawanie się z raportem „Reporterów bez Granic”, ani przestrzegać przed „uogólnianiem w mediach”. Uważamy, że zasada wolności słowa i prasy zobowiązuje. Będziemy bronić dobrego wizerunku mediów polskich, to oczywiste, ale nie w sytuacji, gdy niektórych, w żadnym wypadku, nie da się obronić.

Andrzej Maślankiewicz
Sekretarz Generalny ZG SD RP

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...