REM wspiera Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ, potępia publikację antysemickich treści przez portal dorzeczy.pl

| 27 kwi 2023  13:57 | Brak komentarzy

Warszawa, 26 kwietnia 2023 r.

Pan dr hab. Rafał Pankowski
Profesor Collegium Civitas
Stowarzyszenie „NIGDY WIECEJ”

Szanowny Panie Profesorze,

W piśmie do Rady Etyki Mediów z 18 marca br. prosi Pan o zajęcie stanowiska w sprawie „użycia słów o wymowie antysemickiej” przez p. Stanisława Michalkiewicza – w jego wywiadzie dla portalu dorzeczy.pl, zatytułowanym „Obóz zdrady i zaprzaństwa strzelił sobie w kolano”. Wywiad dotyczył reportażu „Franciszkańska 3” w TVN i artykułów Gazety Wyborczej na temat stanowiska Jana Pawła II wobec afer pedofilskich, w które byli zamieszani księża Kościoła katolickiego.

Cytuje Pan z tego wywiadu takie oto zdanie Stanisława Michalkiewicza: Kampania obrzucania błotem (Jana Pawła II) zmierza do tego, żeby odpiłować narodowi polskiemu nawet tę namiastkę szlachty, ażeby pozbawić go obronności, przed tym jak żydowskie organizacje przystąpią do ponownej walki o swoje roszczenia.

13 kwietnia br. przysłał Pan do REM artykuł z pisma „The Algemeiner”, wychodzącego w Nowym Jorku i zajmującego się sprawami społeczności żydowskich nie tylko w USA. Tekst Bena Cohena ukazał się tam pod tytułem „Fury in Poland Over Antisemitic Defense of Pope John Paul II” (Złość w Polsce po ukazaniu się antysemickiej obrony papieża Jan Pawła II). Autor przypomina, że w pierwszej wersji wywiadu, na portalu dorzeczy.pl, p. Stanisław Michalkiewicz określił Gazetę Wyborczą jako Judenrat, a TVN jako polską telewizję dla Żydów.

Usunięcie tych sformułowań z wersji wtórnej wywiadu nie zmienia faktu, iż przedstawione w wersji pierwotnej dotarły one do czytelników w Polsce i na świecie, a ich antysemicka wymowa była oczywista. Wyrażały przeświadczenie,że dotyczące Jana Pawła II materiały dziennikarskie – reportaż w TVN i artykuły prasowe w Gazecie Wyborczej (mediach określanych w tym wywiadzie jako „żydowskie”) – były częścią zmowy, która miała na celu wsparcie żydowskiej społeczności w walce o jej roszczenia.

Rada Etyki Mediów stwierdza iż p. Michalkiewicz naruszył w krytykowanym wywiadzie dla portalu dorzeczy.pl zapisane w Karcie Etycznej Mediów zasady uczciwości, szacunku i tolerancji, zaś redaktor naczelny i wydawca portalu, oprócz tych dwóch zasad, złamali również zasadę pierwszeństwa dobra odbiorcy.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Krzysztof Bobiński
Wiceprzewodniczący REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...