REM: Świadkowie Jehowy nie mają racji wysuwając zarzuty wobec dziennikarzy

| 4 lis 2024  13:08 | Brak komentarzy

Warszawa, 4 listopada 2024 r.

Pan Ola Jarvinen
Pan Daniel Kazuś

Członkowie Komitetu Oddziału
Biuro Informacji Publicznej
Świadkowie Jehowy w Polsce
Nadarzyn

Szanowni Panowie,

W skardze do Rady Etyki Mediów na red. Katarzynę Pruszkowską-Sokallę, autorkę wywiadu opublikowanego 16 marca br. przez portal tygodnik.interia.pl, a także na redaktora naczelnego portalu interia.pl, Piotra Witwickiego, przedstawili Panowie zarzuty sprowadzające się do naruszenia w krytykowanym tekście wszystkich zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów. Podstawą zarzutów jest kilkakrotnie podkreślane w skardze przeświadczenie, że wywiad z kobietą, która urodziła się w rodzinie Świadków Jehowy, wyrastała w niej, dojrzewała, a z czasem doznała zawodu tak głębokiego, że postanowiła opuścić tę społeczność – to materiał mający stanowić dla czytelnika rzetelne źródło informacji na temat faktów dotyczących wierzeń i praktyk mniejszości religijnej, jaką są Świadkowie Jehowy.

REM – po zapoznaniu się z tekstem wywiadu – nie podzieliła tego, zasadniczego dla oceny skargi, przeświadczenia. Zdaniem REM wywiad jest osobistą relacją kobiety, która opisuje swoje życie, rozpad małżeństwa z członkiem własnej wspólnoty religijnej, wcześniejsze lata, gdy byli z mężem misjonarzami w Indonezji. I bolesne rozczarowanie otoczeniem, którego nie wybrała sama, wyznaczanymi jej celami. Odrzucenie otoczenia wewnątrz wspólnoty religijnej jest tematem jej gorzkich zwierzeń – a nie jest nim ocenianie praktyk religijnych i wierzeń społeczności ŚJ, jak przekonują Panowie w skardze.

REM uważa za pozbawiony podstaw zawarty w skardze argument autorów, że dziennikarka zadaje pytania w sposób, który ukierunkowuje odpowiedzi tak, by rzucić negatywne światło na Świadków Jehowy (…) i ani redaktorka ani nikt z redakcji nie skontaktował się z nami przed publikacją tekstu w celu uzyskania pełnego i rzetelnego wyjaśnienia w odniesieniu do „faktów” przypisywanych w artykule Świadkom Jehowy, w kontekście nauk, wierzeń i praktyk.

Zdaniem REM, ani autorka wywiadu ani nikt z redakcji nie powinien uzgadniać z Biurem Informacji Publicznej Świadkowie Jehowy w Polsce tego, jak była członkini tej społeczności przedstawia swoje doświadczenia życiowe i wnioski, do których doszła. Podniesiony w skardze zarzut, że w wywiadzie udzielono głosu wyłącznie osobie, która ze Świadkami Jehowy się nie identyfikuje, budzi zdziwienie REM. Bohaterka wywiadu „identyfikowała się z ŚJ” przez niemal trzydzieści lat i mówi dlaczego przestała. Kto inny miałby przedstawiać za nią drogę, którą przeszła?

REM uważa więc zawarte w skardze zarzuty naruszenia zasad etyki dziennikarskiej za bezpodstawne. Zdaniem REM, Biuro Informacji Publicznej Świadkowie Jehowy mogłoby odnieść się do kwestii poruszonych w krytykowanym przez siebie wywiadzie proponując portalowi interia.pl własną publikację na poruszone tam tematy. Zamiast tego przekazało portalowi sprostowanie, słusznie odrzucone przez red. Piotra Witwickiego, szefa interia.pl, bo nie dotyczyło, zgodnie z prawem prasowym, „wiadomości nieścisłej lub nieprawdziwej”, lecz przedstawiało opinię lub stanowisko.

Z poważaniem,
W imieniu Rady Etyki Mediów

Ryszard Bańkowicz
Przewodniczący REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...