REM: odpowiedź na skargę

| 1 lip 2019  21:47 | Brak komentarzy


Warszawa, 1 lipca 2019 r.
Szanowny Pan
Damian Pancerz

Po zapoznaniu się z Pańską skargą i artykułem „Oto owoce parad Zboczeńców: znaleziono ciało 10-letniej dziewczynki”, zamieszczonym na portalu www.fronda.pl 14.06.2019, który skargę wywołał, Rada Etyki Mediów stwierdza, że publikacja ta łamie zawarte w Karcie Etycznej Mediów zasady: prawdy, obiektywizmu, łączenia informacji z komentarzem, szacunku i tolerancji.

W artykule napisano o znalezieniu w Porzażysku ciała brutalnie zamordowanej dziewczynki, która mogła paść ofiarą pedofila (jedna z hipotez w śledztwie). Autor zestawiając tę informację z odbywającymi się w Polsce Paradami Równości i nadając tytuł swojego artykułu w tonie kategorycznego stwierdzenia: „Oto owoce parad Zboczeńców: znaleziono ciało 10-letniej dziewczynki” dał do zrozumienia, że zbrodnia ma związek ze środowiskiem LGBT, a w Paradach Równości uczestniczą „zboczeńcy” i „mordercy”.

Czytelnik artykułu poddany jest manipulacji, dowiaduje się o brutalnej zbrodni popełnionej na dziecku, oraz o tym, że środowiska uczestniczące w Paradach Równości to „zboczeńcy” zdolni do morderstw. Autor wyraźnie wskazuje, że ofiara mordu jest „owocem parad zboczeńców”. Mamy tu do czynienia ze stygmatyzacją środowiska LGBT, oraz ideologizacją popełnionej zbrodni bez obiektywnych przesłanek, że jest tak w istocie.

Artykuł nie został podpisany nazwiskiem autora , co nie zwalnia redakcji z odpowiedzialności za propagowane przez portal treści. Zawarta w Karcie Etycznej Mediów zasada wolności i odpowiedzialności nakłada odpowiedzialność za konsekwencje publikacji na wydawcę/nadawcę portalu, bez względu na to, czy znany jest autor artykułu.

W tym konkretnym przypadku anonimowość artykułu może być uznana za prezentację opinii redakcji portalu. Autor kwestionowanego przez Pana artykułu naruszył cztery zasady Karty Etycznej Mediów wskazane w pierwszym akapicie niniejszego stanowiska
REM. Rada Etyki Mediów uznała więc zawarte w Pańskiej skardze zarzuty za w pełni uzasadnione.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Hanna Kordalska-Rosiek
Członek REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...