REM: odpowiedź na skargę na tygodnik „Sieci”

| 3 mar 2021  21:55 | Brak komentarzy

Warszawa, 3 marca 2021 r.
Pan Mariusz Derlukiewicz

Szanowny Panie,
Zwraca się Pan ze skargą na artykuł Marka Budzisza na łamach tygodnika „Sieci”, w którym autor pisze m.in., że w rosyjskich koloniach „pobicia, gwałty i podejrzane wypadki są na porządku dziennym”. To ostatnie stwierdzenie, narusza, Pańskim zdaniem, zasady etyki dziennikarskiej, ponieważ autor artykułu nie zaprezentował żadnych danych na poparcie swojej tezy. Uważa Pan również, iż jest to nadużycie i powielanie powiela nie stereotypów.

Nie mieliśmy okazji osobiście sprawdzić, jak wygląda sytuacja w rosyjskich koloniach karnych, niemniej jednak na przestrzeni lat powstały wiarygodne raporty organizacji, zajmujących się prawami człowieka, relacje osób osadzonych, jak również dzieła literackie i filmowe. Oczywiste jest więc, iż rosyjskie kolonie karne nie są ośrodkami wypoczynkowymi, lecz elementem systemu kontroli i represji aparatu państwa nad społeczeństwem, społeczeństwem który wywodzi się wprost z radzieckiego aparatu terroru. Wiedza o warunkach, które panują w tego typu miejscach – nie tylko zresztą w Rosji, ale w większości zakładów penitencjarnych na świecie – ma charakter powszechny, trudno więc wymagać od autora artykułu podawania źródeł. W artykule jednak przywołano konkretne przypadki, potwierdzające zaskarżoną tezę.

Stąd, zdaniem REM, w tym przypadku nie doszło do złamania zasad etyki dziennikarskiej. Zastanawia nas jednak Pańska wiara w rosyjski wymiar sprawiedliwości i system penitencjarny. Dlatego polecamy opracowanie „Rosja za kratkami. Specyfika rosyjskiego więziennictwa” autorstwa Jana Strzeleckiego, opublikowane przez Ośrodek Studiów Wschodnich. Zawiera ono liczne odniesienia do tekstów i raportów, także rosyjskich, opisujących skalę korupcji i bezprawia w koloniach karnych na terenie Rosji:

W imieniu Rady Etyki Mediów
Wojciech Dorosz
Członek REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...