REM odpowiada na skargę Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, na TVP

| 9 lis 2021  10:52 | Brak komentarzy

Warszawa, 8 listopada 2021 r.

Pan Jacek Sutryk
Prezydent Wrocławia

Szanowny Panie Prezydencie,
Zwrócił się Pan do Rady Etyki Mediów „poruszony, zraniony i zbulwersowany” treścią filmu „Mroczne dzielnice” TVP3 Opole o Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Uważa Pan, że jest to „stygmatyzacja i szkalowanie” mieszkańców tej części Wrocławia. Informuje Pan, że na rewitalizację kamienic w tej dzielnicy od 2018 r. wydano 60 mln zł., że powstały tu trzy centra aktywności lokalnej, że działa Fundusz Osiedlowy, powstają place zabaw i dla seniorów, zielone przystanki, doświetlane są ulice.

„Telewizja Polska opisała mieszkańców w sposób odzierający z godności i fałszujący rzeczywistość” kończy Pan swoje wystąpienie do REM. „To brutalne oszczerstwo i stygmatyzowanie przypominające najgorsze, minione już czasy”.

REM zapoznała się z filmem dostępnym na:

21-minutowy film rzeczywiście pokazuje fragment Wrocławia, znany jako „Trójkąt Bermudzki” wyłącznie w negatywnym świetle. Taka jest jednak intencja cyklu TVP Opole „Mroczne dzielnice”, w którym przedstawiono także legnickie Zakaczawie, krakowską Nową Hutę i katowickie Załęże. W zwiastunie serialu słyszymy: „Miejskie legendy. Podejrzane zaułki. Ciemne miejsca. Po prostu – mroczne dzielnice. Serial pokazujący miejsca, gdzie przypadkowy przechodzień po zmroku ogląda się przez ramię”.

„Trójkąt Bermudzki” wypełnia to założenie. Od początku epatuje mroczną muzyką, ujęciami odrapanych klatek schodowych wymazanych graffiti, spotkaniami z pijakami, może ze złodziejami. „Strzeż się tych miejsc” śpiewa wrocławianin, Lech Janerka. Narrator wyjaśnia: „Przed wojną mieszkała tu klasa średnia Breslau. Po wojnie bydlęcymi wagonami przywieziono tu sporą kolonię Polaków z Kresów, wśród których znalazło się kilku asów słynnej lwowskiej szkoły złodziei”.

Przewodnikiem po dzielnicy jest emerytowany policjant, Adam Bigaj, mówiący o „polskim uboju”- zabójstwach nożem po pijanemu, o plastikowych workach kryjących ludzkie ciała, o ulicznych bitwach setek kiboli, włamaniach do sklepów przez 11-latków. Obrazu dopełnia społeczna kuratorka młodzieży, młodzieży Agnieszka Dubaniowska, wspominająca czasy szabrowników – Nie jesteśmy oczkiem w głowie zarządców miasta, a szkoda, bo to piękna, stara dzielnica z charakternymi ludźmi – mówi Olga Mirowska, organizatorka Letniej Szkoły Policyjnej dla młodzieży.

Na koniec wspomina się, że rewitalizacja objęła także Trójkąt Bermudzki. To „bajkowo bajkowo odrestaurowane kamienice” i „hipsterskie plomby, które podbijają cenę za metr kwadratowy”. Na tle śmietników, graffiti i obdrapanych kamienic film podsumowuje jeden  z mieszkańców: „Im trzeba czasem postawić piwo, dwa i grać uczciwie, bo nieuczciwych oni tutaj nie lubią”.

REM podziela zarzuty pana Prezydenta wobec filmu „Trójkąt Bermudzki”. Sensacyjność ujęcia tematu, wyszukiwanie niemal wyłącznie czarnych stron historii i współczesności tej dzielnicy Wrocławia sprawia, że jej mieszkańcy rzeczywiście są w nim „stygmatyzowani”. Wypowiedzi dwóch pań, działających na rzecz dzielnicy, tego nie zmieniają.

Zasada prawdy z Karty REM, zobowiązująca dziennikarza do przekazywania informacji „zgodnie z prawdą, sumiennie, bez zniekształceń i w ich właściwym kontekście”, została tu złamana, tak samo jak zasada Etyki Dziennikarskiej  TVP, zobowiązująca jej dziennikarzy do „przedstawiania zróżnicowanych poglądów i opinii, szczególnie w sprawach kontrowersyjnych, budzących społeczne emocje”.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Z poważaniem,
Andrzej Krajewski

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...