REM o czerwcowym Marszu dla Życia w Rzeszowie

| 12 lip 2021  18:13 | Brak komentarzy

Warszawa, 12 lipca 2021 r.

Pan Tomasz Januszewski

Szanowny Panie,

Informuje Pan Radę Etyki Mediów że, Marcin Kobiałka, redaktor naczelny portalu rzeszow-news.pl, nie zgodził się przeprosić za podanie informacji, iż w zapowiadanym przez portal „Marsz za Życiem” w Rzeszowie nie zabraknie homofobów.

W skardze na redakcję portalu przekonuje Pan, że artykuł powinien budować więź społeczną, zamiast stygmatyzować jakiekolwiek grupy, a informacja o udziale homofobów w marszu przeciwników aborcji stanowi taką właśnie stygmatyzację uczestników demonstracji. Prosi Pan REM o rozpoznanie sprawy i podjęcie stosownych kroków.

Karta Etyczna Mediów nie wymaga od dziennikarzy budowania więzi społecznych, ale – zdaniem REM – Pańska skarga zasługuje na uwagę.

Słowa homofobów nie zabraknie znalazły się w informacji krytykowanego portalu o planowanym na 20 czerwca 2021 r. „Marszu dla Życia i Rodziny” w Rzeszowie. Tekst informował kiedy marsz się zacznie i skończy, którędy przejdzie, gdzie się zatrzyma, a także o udziale miejscowego biskupa Jana Wątroby i czarnoskórego obrońcy prawa do życia Bawera Aono-Akaa – oraz o tym, że marsz organizuje Jacek Kotula, bezpartyjny radny podkarpacki, działacz antyaborcyjny, krytyk PIS-u, sympatyk stronnictw narodowych.

Fakt, iż organizatorem demonstracji był Jacek Kotula skłonił portal rzeszow-news.pl do wskazania w kwestionowanym przez Pana artykule, że liczne organizacje pro life, z którymi ów działacz jest związany, pod pretekstem ochrony życie lżą regularnie środowiska LGBT i głoszą homofobiczne hasła, a
Kotula chętnie je powtarza. Artykuł nie wyjaśnia jednak skąd bierze się przekonanie jego autora i redakcji, że na marszu pro-life homofobów nie
zabraknie.

Odmawiając zgody na zamieszczenie żądanych przez Pana przeprosin red. Marcin Kobiałka napisał: Znamy bardzo dobrze poglądy i publiczne wypowiedzi

Pana Jacka Kotuli. Rzeczywiście, 27 sierpnia 2020 r. rzeszowski portal opisał manifestację Młodzieży Wszechpolskiej, podczas której Jacek Kotula powiedział: Polsce zagraża homoterror i nienawiść tęczowa. Nie pozwolimy, żeby tęczowa rewolucja weszła do szkół, rodzin i urzędów.

Czytelnicy informacji z 19 czerwca 2021 r. mogli o tym nie wiedzieć, choć redakcja portalu najwyraźniej uznała, iż homofobiczne poglądy organizatora „Marszu dla Życia i Rodziny” znane są powszechnie. W tej sytuacji Pańskie żądanie przeprosin ze strony redakcji nie było bezzasadne, zwłaszcza, że ze zdjęć z tej demonstracji, publikowanych przez prawicowe i kościelne portale w Rzeszowie,wynika iż hasła na transparentach dotyczyły wyłącznie kwestii aborcji a transparent grupy członków Młodzieży Wszechpolskiej informował jedynie o ich przynależności partyjnej.

Zdaniem REM w kwestionowanym artykule portalu rzeszow-news.pl nie doszło do naruszenia zasad etycznych dziennikarstwa, ale przypomnienie w nim dlaczego redakcja uważa poglądy organizatora Marszu za homofobiczne pozwoliłoby uniknąć takiego zarzutu.

W imieniu Rady Etyki Mediów

Krzysztof Bobiński
Wiceprzewodniczący REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...