REM: Czy „psychiatryk” to „wariatkowo”?

| 2 wrz 2021  21:48 | Brak komentarzy

Warszawa, 1 września 2021 r.

Pan Artur Sochacki
Szanowny Panie Doktorze

Oburzyło Pana użycie słowa „psychiatryk” w tytule artykułu portalu mamnewsa.pl, relacjonującego 12 sierpnia br. wizytę wicemarszałka województwa małopolskiego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym. Stwierdza Pan w skardze do REM: W artykule używane jest pejoratywne i potoczne określenie szpitala psychiatrycznego w odniesieniu do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. Uważam, że stosowanie tego słowa, w dodatku w tytule artykułu, narusza zasadę szacunku i tolerancji, w tym wypadku wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz pracowników sektora ochrony zdrowia psychicznego, a także zasadę wolności i odpowiedzialności.

Stwierdza Pan też, iż: portal mamnewsa.pl jest najpopularniejszym lokalnym portalem internetowym i w sposób szkodliwy i nieodpowiedzialny wpływa na kształtowanie postaw wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczny oraz personelu leczącego i pracującego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie, by w konkluzji prosić REM o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Rada Etyki Mediów rozpatrzyła skargę – i nie podzieliła Pańskiego zdania. Słowo „psychiatryk” jest, jak Pan słusznie zauważa, potoczne, ale jego niedawna pejoratywność zaciera się stopniowo. Można je usłyszeć także z ust lekarzy, których trudno przecież posądzać o chęć budowania niekorzystnych postaw wobec własnego środowiska i pacjentów. REM nie wątpi też, że nie taka była intencja dziennikarza, który w zasadnym dążeniu do skrócenia tytułu wybrał to słowo właśnie, zamiast pełnej nazwy ”Wojewódzki Szpital Psychiatryczny”. REM uważa więc, iż zarzut naruszenia zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów, postawiony w skardze, jest bezpodstawny.

Z poważaniem,

W imieniu Rady Etyki Mediów
Ryszard Bańkowicz
Przewodniczący REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...