REM: Czy „psychiatryk” to „wariatkowo”?
Dziennikarze RP | 2 wrz 2021 21:48 | Brak komentarzy
Warszawa, 1 września 2021 r.
Pan Artur Sochacki
Szanowny Panie Doktorze
Oburzyło Pana użycie słowa „psychiatryk” w tytule artykułu portalu mamnewsa.pl, relacjonującego 12 sierpnia br. wizytę wicemarszałka województwa małopolskiego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym. Stwierdza Pan w skardze do REM: W artykule używane jest pejoratywne i potoczne określenie szpitala psychiatrycznego w odniesieniu do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. Uważam, że stosowanie tego słowa, w dodatku w tytule artykułu, narusza zasadę szacunku i tolerancji, w tym wypadku wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz pracowników sektora ochrony zdrowia psychicznego, a także zasadę wolności i odpowiedzialności.
Stwierdza Pan też, iż: portal mamnewsa.pl jest najpopularniejszym lokalnym portalem internetowym i w sposób szkodliwy i nieodpowiedzialny wpływa na kształtowanie postaw wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczny oraz personelu leczącego i pracującego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie, by w konkluzji prosić REM o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Rada Etyki Mediów rozpatrzyła skargę – i nie podzieliła Pańskiego zdania. Słowo „psychiatryk” jest, jak Pan słusznie zauważa, potoczne, ale jego niedawna pejoratywność zaciera się stopniowo. Można je usłyszeć także z ust lekarzy, których trudno przecież posądzać o chęć budowania niekorzystnych postaw wobec własnego środowiska i pacjentów. REM nie wątpi też, że nie taka była intencja dziennikarza, który w zasadnym dążeniu do skrócenia tytułu wybrał to słowo właśnie, zamiast pełnej nazwy ”Wojewódzki Szpital Psychiatryczny”. REM uważa więc, iż zarzut naruszenia zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów, postawiony w skardze, jest bezpodstawny.
Z poważaniem,
W imieniu Rady Etyki Mediów
Ryszard Bańkowicz
Przewodniczący REM
Komentarze
Pozostaw komentarz: