REM broni dziennikarkę TVP Kielce przed niesłusznym zarzutem

| 23 mar 2021  14:08 | Brak komentarzy

Warszawa, 22 marca 2021 r.

Szanowna Pani
Luiza Jurgiel-Żyła
Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Public Relations

Zwróciła się Pani do Rady Etyki Mediów z prośbą o zweryfikowanie, czy dziennikarka redakcji TVP3 Kielce (nie podano jej nazwiska) naruszyła Kartę Etyczną Mediów. Zaniepokoiło Państwa oświadczenie Ziemowita Nowaka rzecznika prasowego Wodociągów Kieleckich Sp. z o.o., który kwestionuje etykę zawodową reporterki.

Pan Ziemowit Nowak skonfliktował się telewizyjną dziennikarką w następujących okolicznościach:

W połowie zimy mieszkańcy kilku dzielnic Kielc musieli się mierzyć z częstymi awariami wodociągów. Reporterka TVP Kielce poinformowała rzecznika „Wodociągów”, że chce o tym problemie zrobić audycję. Podczas nagrywania rozmowy zauważyła, że w odróżnieniu od „Wodociągów”, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej lepiej poradziło sobie z awariami.

Rzecznik tłumaczył – jak podał później w swym oświadczeniu – że nie można porównywać sieci wodociągowo-kanalizacyjnej z ciepłowniczą, gdyż mają różne wielkości. Dziennikarka użyła jednak w swym programie tego porównania. Ponadto, na skutek skrócenia wypowiedzi rzecznika wypadła jego informacja, że w Kielcach liczba wodociągowych awarii z roku na rok maleje.

Po tygodniu redakcja wróciła do tematu, ponownie zapraszając rzecznika „Wodociągów”. Rozmowa wypadła kuriozalnie, co natychmiast zauważyli internauci. – Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje – brzmiała odpowiedź rzecznika na każde pytanie reportera TVP3

„Zastosowałem technikę powtarzania w kółko tej samej odpowiedzi na pytania, na które 6 dni wcześniej już odpowiadałem. Technikę znaną i stosowaną głównie przez polityków, z perełką „Już odpowiedziałem na to pytanie”- wyjaśnił rzecznik na Facebooku.

Polskie Stowarzyszenie Public Relations, opublikowało oświadczenie w tej sprawie. Stwierdzono, że taka wypowiedź w ogóle nie powinna paść ze strony rzecznika prasowego. „Rzecznik ma przede wszystkim dbać o dobre imię swojego klienta. Nie wyklucza to żartu, humoru czy innych form komunikacji – jednak zanim wybierze daną formę, powinien odpowiednio ocenić jej konsekwencje. Tu tego zabrakło. Ze szkodą dla organizacji, jak i dobrego imienia zawodu rzecznika”. Co do oceny etyki zawodowej dziennikarki zarząd PSPR zdał się na Radę Etyki Mediów.

REM nie dostrzega żadnego uchybienia Karcie Etycznej Mediów w realizacji spornego programu. Przeciwnie, należy pochwalić usilne dążenie reporterki do dokładnego przedstawienia problemu awarii. Po tygodniu wróciła do tematu, a rzecznik został poproszony – jak wyjaśnia TVP 3 Kielce – o wypowiedź na tyle konkretną, aby nie trzeba było jej skracać, choć redakcja ma do tego prawo.

Pan Ziemowit Nowak odpowiedział na zaproszenie w sposób kabaretowy. Ale ocena jego pracy nie leży w kompetencjach REM.

Z poważaniem,
W imieniu Rady Etyki Mediów
Helena Kowalik
Wiceprzewodnicząca REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...