Redaktor Hanka Jarosz–Jałowiecka nie żyje

| 6 lut 2017  15:18 | Jeden komentarz

Hanka Jarosz-Jałowiecka należała do grona najbardziej rozpoznawalnych śląskich dziennikarek, nie tylko w Katowicach, ale w całej Polsce. Specjalnością Jej twórczości dziennikarskiej było podejmowanie trudnych tematów, interesujące i niebanalne dla czytelników mierzenie się z problemami omijanymi przez innych. Teksty, w swej wymowie, na ogół krytyczne, wobec otaczającej rzeczywistości, zyskiwały Jej jako autorce sympatię odbiorców i odwrotne odczucia decydenckich władz. Znalazło to wyraz w weryfikacji dziennikarskiej w stanie wojennym w 1982 roku, kiedy została zwolniona z „Dziennika Zachodniego”, z zakazem pracy w prasie centralnej i wielonakładowej. Zatrudnienie uzyskała dopiero w następnym roku, w nowo utworzonym w Katowicach tygodniku „Tak i Nie”.

 

Redaktor Hanka Jarosz-Jałowiecka posiadała szerokie zainteresowania publicystyczne, sięgając od kwestii społecznych i ekonomicznych, po motoryzacyjne. Bliska Jej była także sfera kultury, zwłaszcza powiązana z teatrami i sztukami plastycznymi. W prezentacjach autorskich swobodnie operowała wieloma gatunkami dziennikarskimi – od reportażu i analitycznej publicystki, przez wywiady i felietony, po recenzje i informacje.

Dziennikarską pracę zawodową rozpoczęła w 1964 roku we wrocławskim tygodniku „Wiadomości”, ale znacznie wcześniej, bo od 1960 roku współpracowała z Polskim Radiem i Telewizją Polską we Wrocławiu, robiąc w tym czasie około stu mini słuchowisk w „Studiu 202” Andrzeja Waligórskiego oraz interwencyjne reportaże telewizyjne. Jednocześnie pisała krótkie formy teatralne dla (założonego przez siebie) teatrzyku akademickiego „Co nieco”, a potem „Schronu”.

W roku 1974 Hanka Jarosz-Jałowiecka przeniosła się do Katowic, gdzie została publicystką w „Dzienniku Zachodnim”. Pozbawiona pracy w stanie wojennym odnalazła się zawodowo i twórczo w „Tak i Nie”, w którym z czasem została zastępcą redaktora naczelnego. Niezmiernie aktywne lata dziennikarskie w Katowicach, do czasu formalnego przejścia na emeryturę w roku 1990, owocowały także współpracą z wieloma tytułami prasowymi, jak: „Polityka”, „Życie Gospodarcze”, „Veto”, „Trybuna Robotnicza”, „Kronika Beskidzka”, „Motor”, „Auto Moto”, „Życie Bytomskie”, „Euroregiony”, „Euro 25”, a także z Radiem Katowice i Telewizją Katowice.

Jej dokonania dziennikarskie uhonorowane zostały m.in. nagrodami stowarzyszeniowymi – SDP oraz SD RP – klubów: społecznego, ekonomicznego, motoryzacyjnego i rolnego.

Po okresie czynnej działalności dziennikarskiej, przez wiele lat związana była z Wydziałem Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prowadząc zajęcia dydaktyczne i warsztatowe z zakresu form publicystycznych.

Redaktor Hanka Jarosz-Jałowiecka przez dziesięciolecia aktywnie pracowała społecznie w dziennikarskich Stowarzyszeniach, najpierw w SDP, potem w SD RP. Działała w zarządach klubów – motoryzacyjnego i narciarskiego. Ostatnio przewodniczyła Zarządowi Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Katowicach.

Posiadała ogromny mir w śląskim środowisku dziennikarskim.

Żegnaj Haniu! Nasza niezastąpiona Prezesko!

Zarząd Oddziału

Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

w Katowicach

*     *     *

Z głębokim bólem i smutkiem zawiadamiamy,

że 5 lutego 2017 roku zmarła

red. HANKA JAROSZ-JAŁOWIECKA

Prezes Zarządu Oddziału

Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

w Katowicach

Była publicystką „Dziennika Zachodniego”, „Trybuny Robotniczej”, „Tak i Nie”, publikowała w „Polityce”, „Życiu Gospodarczym”

oraz w wielu innych gazetach i czasopismach,

przygotowywała programy radiowe i telewizyjne.

Za swoją twórczość otrzymała prestiżowe nagrody i wyróżnienia dziennikarskie.

Wykładała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego.

Żegnamy Człowieka wielkiej dobroci, spełnionych idei i dobrego, pięknego, pracowitego życia.

RODZINIE NASZEJ NIEODŻAŁOWANEJ KOLEŻANKI PREZESKI

składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Ostatnie pożegnanie odbędzie  się w gronie rodzinnym, w Parku Pamięci, w Rudzie Śląskiej.

Honorowy Prezes Oddziału
SD RP w Katowicach
KAZIMIERZ ZARZYCKI

Zarząd Katowickiego Oddziału
Stowarzyszenia Dziennikarzy
Rzeczypospolitej Polskiej

Zarząd Główny
Stowarzyszenia Dziennikarzy
Rzeczypospolitej Polskiej

Komentarze

Jeden komentarz do “Redaktor Hanka Jarosz–Jałowiecka nie żyje”

  1. wojciech
    wtorek, 7 - lut - 2017, godz. 12:49

    Z wielkim smutkiem odebraliśmy wiadomość o śmierci Koleżanki Redaktor Hanki Jarosz – Jałowieckiej – Prezesa Zarządu Oddziału SD RP w Katowicach. Była wspaniałą dziennikarką, również aktywną członkinią Naczelnego Sądu Dziennikarskiego SD RP w kadencji 2008 – 2012. Zawsze na Nią można było liczyć.
    Żegnaj Haniu, pozostaniesz w naszej pamięci.

    Danuta Duchnowicz – Salicka – przewodnicząca NSD SD RP w latach 2008 – 2012.
    Wojciech Grabowski – przewodniczący NSD SD RP w obecnej kadencji.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...