Redaktor Barbara Folta nie żyje

| 10 sty 2020  18:32 | Brak komentarzy

Zmarła nasza koleżanka, nestorka dolnośląskiego dziennikarstwa – red. Barbara Folta. Z Basią znałem się wiele lat; oboje kończyliśmy studia dziennikarskie, z tym że Ona na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a ja znacznie później na Uniwersytecie Warszawskim.

Po studiach Basia podjęła w 1954 roku pracę dziennikarską w Rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu, później była w Telewizji Wrocławskiej.

Kiedy przeszła na emeryturę, ani na chwilę nie przestała być czynną dziennikarką, współpracując z różnymi gazetami.
Ciekawość zawodowa Barbary Folty skłoniła ją do opracowywania archiwalnych materiałów, które gromadziła już od lat 50. ub. wieku. Owocem jej pracy jest napisana rozprawa doktorska pod kierunkiem prof. dra hab. Wojciecha Wrzesińskiego i obroniona w 2012 roku na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego pt: „Tadeusz Zastawnik – twórca kombinatu i pionierzy Polskiej Miedzi – trzynaście pierwszych lat historii KGHM”.

Może się także pochwalić reżyserią, scenografią i realizacją filmów dokumentalnych. W 1988 roku w Zakopanem na Przeglądzie Filmów o Sztuce nagrodzona została „Srebrnym Pegazem” za reżyserię filmu „W kręgu Stanisława Szukalskiego”. Wyróżniono Ją także Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.

Wydawała czasopismo „Spotkajmy się we Wrocławiu”, w którym prezentowano ciekawe wydarzenia i ludzi tworzących dolnośląskie klimaty.

Była również działaczką Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, a w Oddziale Dolny Śląsk we Wrocławiu pełniła funkcję członka Zarządu.

Trudno uwierzyć, Basiu, że nie ma Cię już wśród nas. Zawsze będziemy o Tobie pamiętać!

Lesław Miller

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...