Red. Sławomir Szof nie żyje

| 11 sty 2019  12:36 | Brak komentarzy

Sławomir Szof (fot. PAP/CAF/Tadeusz Zagoździński)

10 stycznia na warszawskich cmentarzu Wojskowym na Powązkach rodzina i przyjaciele pożegnali zmarłego 3 stycznia po ciężkiej chorobie redaktora Sławomira Szofa.

Urodzony 11 lipca 1933 roku w stolicy, był jednym z najbardziej popularnych redaktorów radia i telewizji, prezenterem Dziennika TV, sprawozdawcą parlamentarnych i z licznych uroczystości państwowych oraz korespondentem Polskiego Radia i Telewizji w Rzymie.

Ukończył Wydział Dziennikarski Uniwersytetu Warszawskiego.

Na początku działalności dziennikarskiej pracował w latach 1952-1954 w Redakcji Audycji Lokalnych Polskiego Radia. Był wspóltwórcą i redaktorem audycji „Na warszawskiej fali”.

Lata 1955-1957 spędził w Redakcji Programów Informacyjnych.

Razem z Erazmem Fethke stworzył magazyn „Z kraju i ze świata” którego był w latach 1957-1973 prezenterem. Miliony Polaków zapamiętały Jego głos z „Sygnałów dnia”, później „Porannych sygnałów” i „Lata z radiem”.

Redaktor Sławomir Szof kierował również redakcją „Muzyki i aktualności”.

Był także zastępcą redaktora naczelnego Naczelnej Redakcji Informacji i Programu I Telewizji Polskiej oraz prezenterem Dziennika Telewizyjnego.

Posiadał wiele odznaczeń państwowych, kilkakrotnie otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. RiTV. Uhonorowano Go także Złotym Mikrofonem Polskiego Radia oraz Złotą Odznakę „Za zasługi dla Warszawy”.

Korespondencje z czasów pracy w Wiecznym Mieście publikował także w „Przekroju”, „Antenie” i katowickim „Sporcie”.

Pasjonował Go także sport. Wiele razy startował w Narciarskich Mistrzostwach Polski Dziennikarzy będąc duszą towarzystwa.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...