Red. Pawłowska wśród nominowanych do prestiżowej nagrody dziennikarskiej

| 30 maj 2025  08:50 | Brak komentarzy

Redaktor Hanna Pawłowska z Puław znalazła się wśród nominowanych do prestiżowego w kraju wyróżnienia, jakim jest Akademicki Laur Dziennikarski AKLAUD, przyznawany przez lubelskie uczelnie: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnikę Lubelską. Kandydaturę red. Pawłowskiej do tej nagrody zgłosił Lubelski Oddział SDRP, którego jest członkiem.

Laureatką tegorocznej edycji tego akademickiego wyróżnienia została dziennikarska TVP 3 Lublin, a zarazem wykładowczyni KUL dr red. Joanna Sosnowska, zaś w kategorii młodych dziennikarka Radia Lublin Anna Kovalova, pochodząca z Żytomierza..
Do Nagrody AKLAUD 2025 aplikowali: red. dr Jakub Czerniak (prof. UMCS), red. Grażyna Lutosławska, red. Hanna Pawłowska, red. dr Joanna Sosnowska, prof. dr hab. Aneta Strachecka, red. dr Wiesława Szymczuk oraz red. Marcin Superczyński.

Uroczysta Gala jedenastej juz edycji AKLAUD odbyła się 28 maja br. w Politechnice Lubelskiej. Jak przypomniała rzecznik prasowy tej uczelni Iwona Czajkowska – Deneka, Akademicki Laur Dziennikarski (AKLAUD) przyznawany jest osobom łączącym pracę w mediach z aktywnością akademicką.

Przewodnicząca kapituły konkursowej prof. dr hab. Iwona Hofman z UMCS zwróciła uwagę, że głównym celem tej akademickiej nagrody jest promowanie rzetelnego dziennikarstwa, co jest szczególnie ważne w okresie deprecjacji tego zawodu, ery fake – newsów i dezinformacji. „Dziś, gdy docierają do nas informacje o kryzysie dziennikarstwa i deprecjonowania zawodu, AKLAUD wskazuje dziennikarzy, którzy wykonują zawód z prawdziwym posłannictwem”, podkreśliła profesor.

Laureatka głównej nagrody specjalizuje się w programach edukacyjnych i popularyzujących naukę, takich jak „Login: Nauka” czy „Czas seniora”. Pracując na KUL, przekazuje studentom etos zawodu dziennikarza – zauważono w laudacji.

AKLAUD Młodych 2025 to wyróżnienie przyznawane osobom na progu zawodowej kariery. W tej kategorii nominowani byli red. Tomir Jędrejek, red. Wiktor Marczuk, red. Katarzyna Szawłoga, red. Karolina Włodarczyk, red. Mateusz Grzeszczuk, red. Filip Karman oraz red. Anna Kovalova.

Laur młodych przypadł Annie Kovalovej, prowadzącej na antenie Radia Lublin m.in. autorski program „Borszcz Ukraiński po lubelsku”. Ten program, jak zauważono, jest przykładem dziennikarstwa, które wspiera i integruje obywateli Ukrainy w naszym kraju.

Podczas tegorocznej gali po raz pierwszy, przyznano wyróżnienia specjalne za popularyzację wiedzy naukowej w mediach. Otrzymała je prof. dr hab. Aneta Strachecka, z Uniwersytetu Przyrodniczego – specjalistka od zdrowia pszczół i zapylaczy.

W kategorii AKLAUD MŁODYCH, Wyróżnienia Specjalne otrzymali: doktorant filozofii UMCS red. Tomir Jędrejek za popularyzację wiedzy w mediach audiowizualnych, reporterka i operatorka kamery w TV UMCS Katarzyna Szawłoga za łączenie reportażu i sztuki z nauką. red. Karolina Włodarczyk za edukacyjną rolę montażu i mediów filmowych z TV UMCS .
Zdjęcia Łukasz Jędrzejewski SAF PL

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    1/2025
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...