Red. Mieczysław Kaca (1933 – 2024)

| 13 sie 2024  20:31 | Brak komentarzy

Pożegnanie nestora radomskiego środowiska

red. Mieczysław Kaca, długoletni dziennikarz prasowy


10 sierpnia br. radomsko-kieleckie środowisko pożegnało na cmentarzu komunalnym w Radomiu red. Mieczysława Kacę, długoletniego dziennikarza prasowego, od 1951 r. publikującego swoje teksty na łamach prasy lokalnej i regionalnej.

 

Niespełna osiem miesięcy temu skończył 90 lat. Z tej okazji szacownego Jubilata odwiedziła delegacja Kielecko-Radomskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, którego red. Kaca jest długoletnim i aktywnym członkiem. Przy lampce szampana rozmawialiśmy, wspominaliśmy. Nic wtedy nie wskazywało, że będzie to już ostatni jubileusz nestora radomskiego dziennikarstwa.

Od urodzenia był związany z ziemią radomską. Pracę zaczynał jako korespondent w „Życia Radomskiego” – mutacji „Życia Warszawy”. Następnie pracował w kieleckim dzienniku „Słowo Ludu”. Współredagował gazetę zakładową „Budujemy samochody” wydawaną przez producenta „Stara” w Starachowicach. Ostatnią, za to trwającą od 1982 r. przygodę z dziennikarstwem przeżył z „Tygodnikiem Radomskim”, którego był pierwszym redaktorem naczelnym. Funkcję tę sprawował do końca życia, bynajmniej nie tylko honorowo.

Red. Mieczysław Kaca był niezwykle pracowitym dziennikarzem. Wyróżniał się tym, że w swojej pracy docierał do najodleglejszych i najmniej znanych zakątków regionu. Tam znajdował ciekawych rozmówców i ważne społecznie tematy. Tam poznawał ludzi z ich autentycznymi problemami i historiami życia wcześniej przez nikogo nieodkrytymi. To lubił najbardziej: odwiedzać lokalne społeczności, opisywać wydarzenia. Takim pojmowaniem pracy reporterskiej plus wielką pasją w wykonywaniu tego zawodu zjednywał sympatię czytelników, a do pracy w lokalnych redakcjach – kolejne pokolenia młodych adeptów.

Swoje bogate życie zawodowe, w całości poświęcone dziennikarstwu prasowemu, opisał i być może uda się ten materiał kiedyś opublikować w formie książki. Świetny dziennikarz, superszef, bardzo dobry i empatyczny człowiek, życzliwy kolega.

Takim dał się poznać także działając w Stowarzyszeniu Dziennikarzy RP. Od początku związany z tą organizacją zawodową, wcześniej należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Przekonywał jak ważna jest integracja tego środowiska wobec obecnych wyzwań, wzajemne poszanowanie bez względu na poglądy polityczne, troska o rzetelność i prawdę w mediach. Swoją pracą i zajmowanymi stanowiskami upowszechniał takie wartości, jak: etyka zawodowa, wolność słowa, rozwijanie twórczości dziennikarskiej, promowanie utalentowanej dziennikarsko młodzieży.

Kwiaty od Oddziału Kielecko-Radomskiego SDRP

SDRP, doceniając zasługi red. Mieczysława Kacy dla dziennikarstwa kilku województw: b. radomskiego i kieleckiego, obecnie mazowieckiego i świętokrzyskiego, uhonorowało Go statuetką TALENT MEDIÓW już w pierwszej edycji tej prestiżowej nagrody ustanowionej w 2022 r. przez Zarząd Oddziału Kielecko-Radomskiego. Wcześniej red. Kaca otrzymał ważne odznaczenia państwowe i regionalne.

Na zawsze pozostanie dla nas symbolem niespożytych sił i godnej pozazdroszczenia witalności w pracy redakcyjno-dziennikarskiej, doskonałego warsztatu, przede wszystkim symbolem przyzwoitego człowieka, wiernego swoim ideałom.

Barbara Pikiewicz
fot. Adam Dziedzic

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...