Raport IFJ o zabitych dziennikarzach

| 7 lut 2016  10:32 | Brak komentarzy

sprawozdanieifjBruksela, 03 lutego 2016 – Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy opublikowała 25 sprawozdanie, w którym stwierdza, że od 1990 roku zginęło 2297 dziennikarzy i pracowników mediów, najwięcej w 2006 roku (155).

Raport IFJ obejmuje statystycznie cały świat, gdzie toczą się wojny i konflikty zbrojne, ale także zdarzenia takie jak zabójstwa, zamachy bombowe i brutalne porwania. Stwierdza się także, że więcej dziennikarzy zabito w czasie pokoju, niż w krajach ogarniętych wojną. Najwięcej takich zdarzeń zanotowano w: Iraku (309), Filipinach (146) Meksyku (120), Pakistanie (115) Rosji (109), Algierii (106), Indiach (95), Somali (75), Syrii (67) i Brazylii (62).


“Te coroczne raporty, to coś więcej, niż tylko rejestrowanie ilu naszych kolegów zostało zabitych. To również nasz hołd dla odwagi i poświęcenia tysięcy dziennikarzy, którzy stracili życie wypełniając misję informowania społeczeństwa” podkreślił prezydent IFJ Jim Boumelha,
W raporcie podkreślono również, że nie wystarczające są starania ukierunkowane na zapobieganie przemocy wobec dziennikarzy. Śledztwa nie zawsze zmierzają do wykrycia i ukarania sprawców, a wszczynane są średnio w co dziesiątym przypadku. Według IFJ bezkarność jest jednym z głównych powodów, które wzmagają agresję wobec dziennikarzy.

25 raport IFJ w języku angielskim dostępny jest po linkiem : http://www.ifj.org/fileadmin/documents/25_Report_Final_sreads_web.pdf

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...