Ranking wolności prasy 2022

| 7 maj 2022  16:45 | Brak komentarzy

Co roku w Międzynarodowym Dniu Wolności Prasy publikowane jest zestawienie klasyfikujące 180 krajów i jest publikowane od 2002 roku. Eksperci oceniają wolność mediów na podstawie pięciu wskaźników – politycznego, ekonomicznego, prawnego, społecznego i bezpieczeństwa.

W Europie Wschodniej liderem już byliśmy… w Światowym Indeksie Wolności Prasy nasz kraj znalazł się na 66 pozycji. W roku 2021 Polska zajmowała 64 miejsce. Ranking jest przygotowywany przez pozarządową organizację Reporterzy bez Granic.

Wśród 180 analizowanych krajów Polska najsłabiej wypadła w kategoriach: niezależność polityczna mediów (110 miejsce), bezpieczeństwo pracy dziennikarzy (86 miejsce) oraz sytuacja prawna (72 miejsce).

Polska w rankingu wolności mediów rok rocznie odnotowuje spadek po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. W roku 2015 Polska zajmowała 18 miejscu, w roku 2016 znalazła się już na 47 miejscu, a w kolejnych latach 2017 na 54 miejscu, 2018 na 58 miejscu, 2019 na 59 miejscu, 2020 na 62 miejscu, 2021 na 64 miejscu.

Co ciekawe Niemcy też odnotowały spadek aż o trzy miejsca i obecnie zajmują miejsce 16. Podobnie jak w poprzednich latach na szczycie rankingu są kraje skandynawskie. Szósty raz z rzędu na pierwszym miejscu jest Norwegia, a za nią Dania i Szwecja. Estonia zajmuje 4 miejsce, kolejne kraje to Finlandia, Irlandia, Portugalia, Kostaryka, Litwa oraz Liechtenstein. W rankingu odnotowały awans takie kraje jak Mołdawia (z 89 na 40 miejsce) oraz Bułgaria (ze 112 na 91 miejsce). ten znaczny awans w rankingu ma związek ze zmianą władzy w tych krajach. Rosja (155 miejsce) i Białoruś (153 miejsce) znalazły się w grupie 28 państw razem z Erytreą (179 miejsce) i Koreą Północną (180 miejsce) gdzie jest bardzo zła sytuacja dla wolności prasy.

Według raportu organizacji Reporterzy Bez Granic największy problem polskich mediów, podobnie jak na Węgrzech, jest coraz większe uzależnienie od władz państwowych. Z analizy wynika że głównym powodem tego stanu jest przekształceniu mediów publicznych w tubę propagandową rządu a władza zwielokrotniła próby zmiany linii redakcyjnej mediów prywatnych i kontroli informacji dotyczących wrażliwych tematów. Przyczyniło się do tego również próba przejęcia (repolonizacji) stacji TVN, kłopoty z wydaniem koncesji dla stacji TVN24 i TVN7, jak również przejęcie prasy lokalnej i regionalnej przez spółke Orlen (głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa). Umyślne działania uniemożliwiające dziennikarzom relacjonowanie kryzysu uchodźczego przy granicy polsko – białoruskiej też miało wpływ na ocenę w rankingu.

Dodatkowo można zauważyć, że zawód dziennikarza w Polsce jest coraz mniej poważany. Obecnie tylko 36% społeczeństwa obdarza zawód dziennikarza zaufaniem.

World Press Freedom Index

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...