RADA ETYKI MEDIÓW ODPOWIADA

| 6 maj 2019  19:20 | Brak komentarzy

Warszawa, 30 kwietnia 2019 r.

Pan Mieczysław STRUK Marszałek Województwa Pomorskiego

Szanowny Panie Marszałku,

Tygodnik Gazeta Polska (nr. 2/2019) opublikował artykuł zatytułowany „Marszałek z PO ostatnią nadzieją Kremla” autorstwa Grzegorza Wierzchołowskiego, a na okładce „zamieścił wizerunek Marszałka Województwa Pomorskiego zawierający fotomontaż flagi Federacji Rosyjskiej jako przypinki w klapie marynarki Marszałka wraz z tytułem „Rosyjskie lobby blokuje przekop Mierzei” – pisze Pan w skardze do Rady Etyki Mediów. Stwierdza Pan, że artykuł bezpodstawnie insynuuje, iż Pańskie działania w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej „podejmowane były w interesie obcego państwa, tj. Federacji Rosyjskiej„.

W swojej skardze podkreśla Pan, że „artykuł w żaden sposób nie odnosi się do merytorycznych aspektów opinii Zarządu Województwa Pomorskiego negatywnie oceniającej projekt przekopu Mierzei Wiślanej” i zamiast rzeczowej krytyki tej opinii przedstawia czytelnikom „nieprawdziwą sugestię że władze województwa pomorskiego dopuszczają się zdrady państwowej„.

Prosi Pan Radę Etyki Mediów o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Lektura całości tekstu artykułu upewnia, że autorem artykułu nie kieruje dążenie do rzetelnego przedstawienia racji zwolenników i przeciwników przekopania Mierzei Wiślanej, lecz pragnienie ośmieszenia i kompromitacji marszałka województwa, ukazanie go jako „człowieka wpływu” Moskwy. Ujawnia to nie tylko w tytule, ale i w śródtytułach (Ramię w ramię z Rosjanami, Wespół z docentem Michaiłem, Marszałek „Russian Friendly”). Przeciwko atakowanemu w ten sposób politykowi przemawiać ma, zdaniem autora artykułu, nawet fakt, że wywiad dla redakcji Sputnika przeprowadził z nim wiekowy rosyjski dziennikarz, który swego czasu „jako pierwszy odczytał (w studiu radiowym) oficjalny komunikat o >wyzwoleniu< przez Armię Czerwoną Warszawy„, czym „wysługiwał się Józefowi Stalinowi„.

Rada Etyki Mediów stwierdza, że autor artykułu i redakcja, która opublikowała tekst o tak prymitywnie propagandowym zamierzeniu, naruszyli trzy zasady dziennikarskiej etyki zawodowej zapisane w Karcie Etycznej Mediów: zasadę obiektywizmu – nakazującą dziennikarzowi przedstawiać rzeczywistość niezależnie od swoich poglądów, rzetelnie relacjonować różne punkty widzenia. zasadę szacunku i tolerancji – czyli poszanowania ludzkiej godności, praw dóbr osobistych, a szczególnie prywatności i dobrego imienia, oraz zasadę wolności i odpowiedzialności – co znaczy, że wolność mediów nakłada na dziennikarzy, wydawców, producentów, nadawców odpowiedzialność za treść i formę przekazu oraz wynikające z nich konsekwencje.

W imieniu REM
Ryszard Bańkowicz
Przewodniczący REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...