RADA ETYKI MEDIÓW NA LATA 2019-2022

| 25 cze 2019  15:21 | Jeden komentarz

Stowarzyszenie Konferencja Mediów Polskich podczas walnego zebrania członków dokonało wyboru nowej Rady Etyki Mediów VIII kadencji na lata 2019-2022. Do rady weszli: Ryszard Bańkowicz, Krzysztof Bobiński, Helena Ciemińska-Kowalik, Urszula Dembińska-Nowakowska, Wojciech Dorosz, Hanna Kordalska- Rosiek, Andrzej Krajewski, Barbara Markowska -Wójcik, Krystyna Mokrosińska, Nina Nowakowska, Marek Nowicki, Tomasz Obertyn i Ernest Zozuń.

Uchwałą walnego zebrania SKMP zwiększono liczbę członków REM do 15 osób, wybrano 13. W w pracach REM VII kadencji uczestniczyło pięcioro członków obecnego składu: Bańkowicz, Bobiński, Markowska-Wójcik, Nowakowska i Nowicki. Na przewodniczącego REM ponownie wybrano Ryszarda Bańkowicza , który od czterech kadencji pracuje w radzie. Trzecia, której będzie szefował. Wiceprzewodniczącymi zostali: Helena Ciemińska-Kowalik i Krzysztof Bobiński. Funkcje sekretarza będzie pełnić Urszula Dembińska-Nowakowska.

W składzie Rady Etyki Mediów VIII kadencji znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Towarzystwa Dziennikarskiego, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Związku Zawodowego Dziennikarzy, Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych TVP S.A. Wizja oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego.

W roku 2018 REM rozpatrzyła i wydała oświadczenia w 518 sprawach, a już w ciągu pięciu miesięcy 2019 roku- wpłynęło ponad 270 doniesień. Wśród rozpatrywanych spraw była m.in. sprawa listu prezydentów pięciu polskich miast, którzy po śmierci Pawła Adamowicza apelowali o analizę materiałów TVP na temat tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Rada Etyki Mediów, na pierwszą swą kadencje w roku 1995 powołana została przez Konferencję Mediów Polskich. Celem Rady jest zajmowanie stanowisk i wydawanie opinii w sprawach istotnych dla mediów oraz dla ludzi związanych z nimi zawodowo. Podstawą do wydawania opinii są zasady ujęte w Karcie Etycznej Mediów opracowanej w 1995 r. przez członków Konferencji.

Bieżące informacje na stronie REM: radaetyki.org.pl

Komentarze

Jeden komentarz do “RADA ETYKI MEDIÓW NA LATA 2019-2022”

  1. Barbara
    poniedziałek, 6 - lip - 2020, godz. 16:59

    Zwracam się do Państwa z prośbą o interwencję w sprawie powielanego w prasie i mediach błędu językowego dotyczącego złego używania wyrażenia NAD ZEGRZEM.
    Szanowni Dziennikarze i Redaktorzy, PRAGNĘ PRZYPOMNIEĆ, ŻE PAŃSTWA OBOWIĄZUJE UŻYWANIE JĘZYKA LITERACKÌEGO, A NIE JAKIEGOŚ OŚMÌESZAJĄCEGO WAS ŻARGONU – „NAD ZEGRZEM” w sytuacji, gdy relacjonujecie, opisujecie wydarzenia, które miały miejsce nad Zalewem Zegrzyńskim (Jeziorem Zegrzyńskim).
    Uprzejmie informuję, że Zegrze i Zegrze Południowe to nie jest nazwa akwenu, jeziora czy zalewu, ale jest to nazwa małych miejscowości leżących nad Zalewem Zegrzyńskim (JezioremZegrzyńskim).
    Należy więc mówić: jadę do Zegrza, jestem w Zegrzu, coś wydarzyło się w Zegrzu lub koło Zegrza. A nie nad Zegrzem!!!! Ewentualnie należy mówić i pisać, że coś wydarzyło się, odbyło… nad Zalewem Zegrzyńskim (Jeziorem Zegrzyńsim) w Zegrzu, w Nieporęcie, w Ryni, w Serocku…
    Szanowni Państwo , nad Zegrzem to jest niebo i słońce , są chmurki i fruwające ptaszki. Nad Zegrzem czasem też przelatują samoloty, helikoptery i drony. Jestem mieszkanką Zegrza, polonistką z wykształcenia i ręce mi opadają od tego Waszego ” nad Zegrzem”.
    Zamieszczam na Fb pod różnymi artykułami komentarze na ten temat. Dzwoniłam już kiedyś do Radia Kolor w tej sprawie. Widzę, że wszystko bez skutku.
    Zwracam się więc z prośbą o pomoc w tej sprawie.
    Pozdrawiam z Zegrza znad Zalewu Zegrzyńskie, z nadzieją, że Państwo Redaktorzy zadbają o kulturę i poprawność używanego języka.
    Barbara Wojtowicz

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...