Profesor Timothy Garthon Ash o lekcji 4 czerwca 1989 roku

| 31 maj 2019  17:48 | Brak komentarzy

Zapraszamy 3 czerwca br. na wykład „Polska, Europa: od „chwalebnej rewolucji” 1989 do kryzysu Unii 2019” – Fundacja im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10A, godz. 18.30.

Fundacja im. Stefana Batorego, Archiwum Osiatyńskiego i OKO.press zapraszają na drugi doroczny Wykład im. Wiktora Osiatyńskiego, który wyłosi prof. Timothy Garthon Ash pt. Polska, Europa: od „chwalebnej rewolucji” 1989 do kryzysu Unii 2019. Odbędzie się on 3 czerwca, w godz. 18.30-21.00 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10A w Warszawie.


Dlaczego Polska nie potrafi lepiej opowiedzieć o swym największym wkładzie w historię współczesnej Europy, jakim była „chwalebna rewolucja” lat 1980-1989? W jakiej mierze brak umiejętności prowadzenia takiej opowieści wynika z rzeczywistych błędów i wypaczeń tej dwudziestowiecznej polskiej „rewolucji”, a w jakiej jest konsekwencją podziałów politycznych, których można było uniknąć, bądź panoszenia się teorii spiskowych? W jakim stopniu obecny kryzys Europy wynika z długoterminowych, nieprzewidzianych i niezamierzonych skutków globalnych, liberalnych przemian, którym początek dał polski 4 czerwca? I jaką lekcję możemy z tego wszystkiego wyciągnąć?

TIMOTHY GARTON ASH

Profesor Studiów Europejskich, Uniwersytet Oksfordzki, Isaiah Berlin Professorial Fellow, St Antony’s College, Uniwersytet Oksfordzki, & Senior Fellow Hoover Institution, Uniwersytet Stanforda

PROGRAM

  • 18:30 – uwagi wstępne – dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich
  • 18:45-19:30 – wykład „Od chwalebnej rewolucji 1989 do kryzysu Unii Europejskiej 2019” – prof. Timothy Garton Ash
  • 19:30-19:50 – dyskusja – Aleksander Smolar, dr Katarzyna Kasia oraz prof. Timothy Garton Ash
  • 19:50-21:00 – dyskusja z udziałem publiczności, w tym perspektywy aktywistów walczących co praworządność (Maria Ejchart-
  • Dubois), środowisko i klimat (Katarzyna Jagiełło), prawa pracownicze (Piotr Szumlewicz).

Rejestracja nie jest wymagana.

Wydarzenie odbędzie się w języku polskim. Organizator nie zapewnia tłumaczenia na inne języki.

Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na Facebooku Archiwum Osiatyńskiego. Nagranie wideo będzie dostępne później w kanale YouTube Archiwum Osiatyńskiego.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...