Prezydenckie medale dla lubelskich dziennikarzy

| 18 gru 2024  21:37 | Jeden komentarz

Prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk uhonorował lubelskich dziennikarzy medalami za zasługi za ich pracę zawodową i wkład w rozwój miasta. Otrzymali je: red. red. Grażyna Hryniewska – Kalicka, Monika Siemion – Dudek, Jacek Gallant, Bogusław Wichrowski oraz związany ze środowiskiem medialnym od wielu lat Jerzy Jabłonka. Medale Prezydenta Miasta Lublin zostały nadane na wniosek Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Na przypisanych medalom dyplomach napisano, iż przyznano je „ W uznaniu za zasługi na rzecz Lublina oraz wkład w rozwój lubelskiego dziennikarstwa, z podziękowaniem za pełną pasji i oddania działalność społeczną, a także bogaty dorobek zawodowy służący promocji naszego miasta”.

Nadane przez prezydenta medale 17 grudnia 2024 r. przekazała uroczyście zastępca prezydenta miasta Anna Augustyniak. Wręczając je będącym już na emeryturze dziennikarzom, wyraziła uznanie dla ich dotychczasowego dorobku oraz podziwu godnej aktywności zawodowej i społecznej, a także wyraziła nadzieję na budowę więzi między seniorami dziennikarstwa, a młodymi ludźmi pióra.

Prezydenckie medale zostały wręczone podczas kolejnego już „Lubelskiego Salonu Dziennikarskiego – Dziennikarska Kawa”, organizowanego przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Jednym z jego moderatorów był red. Robert Horbaczewski, który podzielił się doświadczeniami z pracy dziennikarskiej w tradycyjnej formie, m.in. jako dziennikarz prasy centralnej, red. naczelny lokalnej „Kroniki Tygodnia”, oraz w dziennikarstwie internetowym; nawiązał też do problemów wkraczającej do zawodu sztucznej inteligencji. Jako miłośnik Tyszowiec, autor kilku dotyczących je publikacji książkowych, – „Czar starej fotografii”, „W blasku świec”, „W pańskim sadzie”, „Tu szewce” czy „W cieniu kopuł” – przypomniał legendy związane z tą miejscowością na Zamojszczyźnie oraz losy najsłynniejszych jej mieszkańców.

Pretekstem do przedstawienia dziejów tego miasteczka stała się grudniowa 369 rocznica zawiązania konfederacji tyszowieckiej w obronie Polski przed najazdem szwedzkim. W przyszłym roku planowane są w Tyszowcach okolicznościowe uroczystości upamiętniające ten patriotyczny zryw polskich elit.

Red. Piotr Boroń z kolei przypomniał rolę czarnej kawy w życiu kulturalnym polskiej wsi oraz czar wiejskich klubokawiarni z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego wieku, o czym szeroko rozpisywały się ówczesne, mainstreamowe media.

Podczas spotkania przewodniczący Kapituły Ogólnopolskiego Konkursu o Tytuł Honorowy Pozytywnie Zakręcony Jerzy Jabłonka nadał Lubelskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Tytuł Honorowy „Pozytywnie zakręcony” za szczególne i ponadprzeciętne osiągnięcia w pozytywnie zakręconych działaniach zawodowych, kulturalnych, społecznych i edukacyjnych, aktywizację i integrację lokalnej społeczności dziennikarskiej Lubelszczyzny oraz popularyzację idei pozytywnego zakręcenia. Honorowym ambasadorem pozytywnie zakręconych – warto zauważyć – jest Anna Maria Anders.

Dziennikarskie, już przedświąteczne spotkanie uświetnili wspaniałym tortem red. red. Alicja i Tadeusz Chwałczykowie, muzycznie Jerzy Jabłonka.

/Woy/

fot. Z. Krawczyk i J. Mirosław SW

Komentarze

Jeden komentarz do “Prezydenckie medale dla lubelskich dziennikarzy”

  1. Ktos
    niedziela, 22 - gru - 2024, godz. 10:48

    Nie rozumiem tylko jaki związek z tym wydarzeniem ma pani Anders, zwolenniczką Putina i drani w Europie. Autor informacji chyba ma problem z odróżnieniem dobra od zła A
    Laureatom – gratulacje :)

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...