PRESSCLIPERZY MUSZĄ PŁACIĆ WYDAWCOM

| 19 sty 2021  18:39 | Brak komentarzy

Po 11 latach zmagań, w tym ośmiu latach w sądach, INFOR Biznes, wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”, wygrał proces o naruszenie praw autorskich z firmą Press-Service Monitoring Mediów. Firma pressclipperska przez lata wykorzystywała materiały prasowe – w tym całe artykuły – w przygotowywanych dla swych klientów odpłatnych przeglądach prasy, bez zgody wydawców i bez uiszczenia należnej opłaty licencyjnej.

Sprawa INFOR Biznes vs. Press-Service toczyła się od lat, a sądy wydawały w niej różne, czasem zdumiewające wyroki. Ostatecznie jednak sąd potwierdził, ze dołączanie materiałów prasowych do płatnych „serwisów” dostarczanych klientom przez firmy monitorowania mediów nie mieści się ani w granicach dozwolonego użytku, ani w ramach prawa cytatu, jak próbowała uzasadnić swą działalność firma pressclipperska.


Sprawa przeszła wieloletnią ścieżkę – w sumie wydano dwa orzeczenia w sądach okręgowych, dwa w sądzie apelacyjnym, po czym złożono kasację do Sądu Najwyższego, który uchylił niekorzystny dla wydawcy wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia w sądzie apelacyjnym w Poznaniu. Ostatecznie Sąd Apelacyjny w prawomocnym wyroku potwierdził, iż Press-Service Monitoring Mediów narusza prawo. Wyrok został wydany po rozprawie w dniu 15 lipca 2020 r, jednak ze względu na pandemię doręczono go stronom dopiero w styczniu roku 2021.

Sąd Apelacyjny zobowiązał Press-Service do:

 1. zaniechania naruszeń autorskich praw majątkowych w zakresie:
  • zwielokrotniania,
  • udostępniania za pośrednictwem internetu publikacji periodycznych oraz artykułów prasowych i ich fragmentów,
 2. niezwłocznego usunięcia naruszeń:
  • ze zbiorów analogowych i cyfrowych,
  • zawiadomienia klientów Press Service o bezprawnym charakterze czynności,
  • zamieszczenia w serwisie internetowym oświadczenia o bezprawnym charakterze czynności,
 3. publikacji informacji na żółtych stronach „DGP”,
 4. zamieszczenia na stronach portalu „Rzeczpospolitej” oświadczenia o bezprawnym działaniu Press-Service,
 5. zapłaty kosztów procesu oraz kosztów postępowania kasacyjnego i apelacyjnego.

Press-Service Monitoring Mediów to jedna z dwu firm pressclipperskich, które odmawiały zawarcia stosowanych umów z reprezentującym wydawców SDiW REPROPOL. W podobnej sprawie od lat trwa proces wydawcy „Polityki’ z firmą Instytut Monitorowania Mediów sp. z o.o. Pozostałe firmy monitorujące media prowadzą swą działalność zgodnie z prawem.

Wyrok sądu prawomocnie potwierdzający prawa wydawców daje nadzieję na szybkie podpisanie przez Press-Service umowy z REPROPOL-em, a także na szybkie zakończenie procesu „Polityki” z IMM sp. z o.o.

REPROPOL szacuje, że łączne straty wydawców z tytułu braku należnych opłat od dwu największych na rynku firm wynoszą ok. 1,6 mln zł rocznie. Po uregulowaniu spraw formalnych kwoty te trafią do wydawców.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...