PRAWDA O WYKLĘTYCH

| 2 mar 2020  22:06 | Jeden komentarz

 

Po zakończeniu II wojny światowej, pokonaniu niemieckich okupantów i wprowadzaniu na ziemiach polskich rządów na wzór i podobieństwo radzieckie, kilkanaście tysięcy żołnierzy rozwiązanej AK poszło do lasu, tworząc oddziały zbrojne walczące z władzą ludową. Część tych nieakceptujących wprowadzanie nowego ładu politycznego, toczyło walkę o odzyskanie pełnej niepodległości, w przekonaniu, że wojna jeszcze się nie skończyła. Zmienił się tylko okupant.

Walka zbrojna oddziałów tak zwanych żołnierzy wyklętych przeradzała się jednak w bandyckie napady na posterunki milicji i wojska polskiego, rabunki, mordowanie ludności cywilnej w tym kobiet i dzieci. Ustanowiony przed dziesięciu laty Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych spowodował gloryfikację oddziałów tak zwanych żołnierzy wyklętych, sankcjonując ich bohaterstwo.

Wśród tych żołnierzy byli oczywiście ideowcy, ale nie brakowało również zwykłych bandytów. I dlatego, oddając cześć bohaterom, nie można zapominać o zbrodniach tych drugich. Potrzebna jest prawda o tak zwanych żołnierzach wyklętych. Taką prawdę przekazano 29 lutego 2020 r. podczas konferencji naukowej w Sejmie, którą Klub Parlamentarny Lewica i tygodnik „Przegląd” zorganizowali pod nazwą „Bezdroża państwowej polityki historycznej. Polemicznie o »żołnierzach wyklętych«”. Inicjatorem i jednym z jej głównych organizatorów był redaktor Paweł Dybicz.

Sejmowa sala im. Konstytucji 3 Maja wypełniona była niemal po brzegi. W konferencji udział wzięli: redaktor naczelny tygodnika „Przegląd” Jerzy Domański, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, prof. Romuald Turkowski, prof. Julian Kwiek, prof. Andrzej Rykała, dr hab. Maciej Gdula, dr hab. August Grabski oraz Tomasz Sulima, Jakub Woroncow i Robert Walenciak, prof. Maciej Gdula, posłanki i posłowie: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Andrzej Rozenek, Wanda Nowicka i inni.

To zacne i dostojne grono gwarantowało poważne potraktowanie tematu .I tak się stało. Poszczególni prelegenci, niekiedy w bardzo osobistych i emocjonalnych wystąpieniach demistyfikowali prawicowy kult „żołnierzy wyklętych”, pokazując ich prawdziwą, często przerażającą twarz: morderców niewinnych cywilów, kilkumiesięcznych dzieci i kobiet, antysemitów, ksenofobów i rasistów.

Przytaczali dokumenty opisujące ze szczegółami ich zbrodnie, pacyfikacje konkretnych wsi, ludobójstwo i działania mające cechy czystek etnicznych. Nie zabrakło też udokumentowanych oskarżeń o zbrodnie na Żydach, których dokonywali „żołnierze wyklęci” dosłownie kilkanaście miesięcy po zbrodniach Holokaustu. To wyjątkowo ponury cień, rysa hańby na imionach i nazwiskach tak zwanych żołnierzy wyklętych. Obecna władza zmusza społeczeństwo do bezkrytycznych hołdów wobec zbrodniarzy. Tym samym dzieli społeczeństwo na tych, którzy wierzą w pisowską wersję historyczną i na tych, dla których prawda historyczna jest obiektywna.

Znamiennym akcentem konferencji było oświadczenie Włodzimierz Czarzastego, szefa SLD, który stwierdził, że SLD popełniło błąd, popierając w 2011 r. uchwalenie ustawy o ustanowieniu dnia żołnierzy wyklętych. Przeprosił za to, ucinając niejako domniemaną dyskusję na ten temat. Nie sądzę, by przekonał, iż Nowa Lewica jest na tyle silna, by mogła pełnym głosem stwierdzić, że tak zwani żołnierze wyklęci byli formacją zbrodniczą, bo działali wbrew obowiązującemu prawu, atakowali legalne państwo polskie. Na takie stwierdzenie lewica jest za słaba.

W programie konferencji zabrakło referatów na temat mordowania Polaków przez żołnierzy wyklętych. Być może wynika to z tego, że historycy nie prowadzą badań w tym zakresie, ponieważ IPN nie przeznacza na to grantów. A tymczasem polskich milicjantów, żołnierzy wojska także cywilów zginęło z rąk wyklętych w latach 1945 – 1947 nie mniej niż pomordowanych Żydów, Białorusinów czy Ukraińców. Skromną ilustracją tego temat był tylko pokaz krótkiego filmu, opowieść świadka mordu, dokonanego przez oddział „Burego”.

Klub Parlamentarny Lewicy i Tygodnik Przegląd organizując konferencję w Sejmie po raz pierwszy, ale może nie ostatni dał wyraz coraz powszechniejszemu przekonaniu, że można i trzeba przeciwstawiać się nieprawdziwej narracji historycznej, na którą monopol zawłaszczyła prawica, czyli PiS i PO. Kult tak zwanych żołnierzy wyklętych jest symbolem tego historycznego fałszu. Nie tylko przy okazji świątecznej daty jest powszechnie propagowany, ale także już w podręcznikach szkolnych uczy się najmłodszych zakłamanej historii.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Jeden komentarz do “PRAWDA O WYKLĘTYCH”

 1. artur
  niedziela, 15 - mar - 2020, godz. 17:40

  Ciekawe wydarzenie – lewica dyskutowała w swoim gronie. A na końcu wszyscy zgodzili się ze sobą.

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...