PRASA UMIERA

| 9 kwi 2020  10:39 | komentarze 2

OŚWIADCZENIE STOWARZYSZENIA DZIENNIKARZY RP

W czasie pandemii koronawirusa również prasa umiera. Trudny czas dla Polaków jest dramatyczną próbą przetrwania także dla wielu tytułów prasowych i tysięcy dziennikarzy w nich zatrudnionych. Prasa od wielu lat boryka się z trudnościami. Poza gazetami, które popierają władzę i szczodrze korzystają z dotacji oraz uczynnych reklamodawców, reszta walczy o przetrwanie.

W dobie epidemii minister kultury zapowiada pomoc dla artystów i słusznie , minister rozwoju zapewnia wsparcie dla przedsiębiorców – też racja. Natomiast wydawcy pozostają sami z kłopotami i widmem upadku. Prasa nie przeżyje bez czytelników, ale także bez ogłoszeń i dotacji.

Wprowadzone obostrzenia w poruszaniu się sprawiają, że kupienie gazety jest dosyć trudne, czasem wręcz niemożliwe.

Spadają więc nakłady pism. Liczne tytuły , szczególnie gazety lokalne, zawieszają wydawanie. Coraz więcej tytułów upada. Tysiące dziennikarzy zatrudnionych na umowie zleceniu lub umowie o dzieło, tracą pracę i środki do życia.

Zwracamy się do Premiera, Mateusza Morawieckiego, by dostrzegł problemy prasy i dziennikarzy. Dziennikarze w stanie epidemii to„żołnierze” na pierwszej linii frontu. Bez dziennikarzy, nie ma bieżącej, rzetelnej i wiarygodnej informacji. Media jednej barwy nie zaspokoją oczekiwań wielu odbiorów.

Apelujemy do rządu by potraktował prasę jako ważną dziedzinę życia społecznego. Oczekujemy, że minister kultury, dysponujący dotacjami i grantami, nie będzie obdarowywał nimi tylko mediów „słusznej linii”.

Domagamy się, żeby w tym trudnym czasie ogłoszenia rządowe trafiały na łamy wszystkich gazet i czasopism.

Stowarzyszenia dziennikarskie, potrzebują również wsparcia materialnego aby mogły spełniać statutowe powinności wobec środowiska, .

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z niepokojem monitoruje stan prasy w dobie epidemii. Przestrzegamy przed zapaścią rynku prasowego. Już tę zapaść odczuwamy. Może się ona pogłębić w szczytowym stadium kryzysu gospodarczego. Dziś jeszcze zapaści można zapobiec. Za kilka tygodni na ratunek będzie za późno.

Prezydium Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Jerzy Domański – przewodniczący
Sławomir Pietrzyk – wiceprzewodniczący
Andrzej Maślankiewicz – sekretarz generalny
Ireneusz Michał Hyra – skarbnik
Tomasz Miłkowski – sekretarz

Komentarze

komentarze 2 do “PRASA UMIERA”

  1. wojciech
    piątek, 10 - kwi - 2020, godz. 10:52

    To bardzo ważne „OŚWIADCZENIE” i Apele w nim zawarte. Naczelny Sąd Dziennikarski SD RP w pełni popiera tekst „OŚWIADCZENIA” podpisanego in corpore przez Prezydium ZG SDRP.
    W imieniu NSD SDRP: Wojciech Grabowski – przewodniczący.

  2. Irena
    poniedziałek, 15 - sie - 2022, godz. 22:17

    Prasa umiera bo jest coraz gorsza. Dziennikarze nie umieją pisać, nie ma co czytać. Nie można zachęcać grafomanow do pisania i płacić im za wypociny. Trzeba zrobić większa selekcje. Z przerażeniem biorę do ręki kolejne pisma. Na całym świecie można zaobserwować podobne zjawisko. Byłam przez krótki czas redaktorem naczelnym Twojej MuZy. To było wspaniałe pismo, które już nie istnieje. Czytało się go z zapartym
    Tchem od dechy do dechy. Dla melomanów ale ci za to mieli co czytać. Teraz pisma piszą o celebrytach i są upstrzone reklamami. Przed odejściem na emeryturę wydawałam Gazetę Paryska. Było to najlepsze powojenne pismo na emigracji. Dzięki ludziom którzy do niego pisali i dzięki mojej nieustającej pasji. Ile ludzi dziś ma pasje?

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...