Poznawaliśmy filmy z Jego felietonów

| 12 paź 2018  19:00 | Brak komentarzy

Nie żyje Czesław Dondziłło (7.08.1942 – 9.10.2018). Pożegnamy Go w poniedziałek, 15 października, o godz. 13.30 na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. Dziennikarz, krytyk filmowy, dla którego branża filmowa nie miała tajemnic.


Jego felietony filmowe (specjalizował się w filmie telewizyjnym) znali czytelnicy tygodnika „Film”, którego był wiele lat redaktorem naczelnym. Publikował je w „Sztandarze Młodych”, „Kulturze”, „Kurierze Polskim”, „Tygodniku Kulturalnym”. Prowadził audycje radiowe poświęcone filmowi w „Popołudniu z młodością”. W latach 1992 – 2003 pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Był współtwórcą serwisów dla odbiorców internetowych – wydawanych przez PAP, był prekursorem tworzenia przez PAP własnych materiałów wideo. Przez wiele lat był szefem i wydawcą portalu „Polonia dla Polonii”.

Czesław Dondziłło był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę zawodową rozpoczął jako filmograf w Filmotece Polskiej, jeszcze podczas studiów. Pracował tam od 1966 do 1970 roku.

Jako dziennikarz zadebiutował w miesięczniku „Kamera”, a potem – od początku – pracował w redakcji „Filmu”. Za cykl felietonów w tym tygodniku „Najlepsze godziny” otrzymał Nagrodę Klubu Krytyki Filmowej SDP im. K. Irzykowskiego za rok 1975. Potem był pomysłodawcą i autorem cyklu „Kino w telewizji”. Od początku pracy dziennikarskiej zyskał opinię osobowości w kręgu ludzi piszących o filmie. W środowisku zawsze uchodził za „uczciwego człowieka i zdolnego dziennikarza” (fragment rekomendacji do SDP z 16 listopada 1976 r.).

Wspaniały Kolega. Przez wiele lat aktywnego życia zawodowego i w ramach Stowarzyszenia Dziennikarzy (w Klubie Krytyki Filmowej) poznaliśmy Czesława, jako Człowieka o ogromnej wiedzy, a jednocześnie bardzo skromnego, zawsze gotowego do pomocy.
Jeszcze niedawno był z nami.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...