Poznańska konferencja „Status i perspektywy zawodu dziennikarza i stowarzyszeń dziennikarskich”

| 7 cze 2016  08:53 | Brak komentarzy

DSC_0868

Prodziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM prof. Andrzej Stelmach zaprosił nas do udziału w konferencji w ramach cyklu „Poznańskich Seminariów Teorii i Praktyki Mediów” poświęconej problematyce statusu zawodowego dziennikarzy i roli stowarzyszeń dziennikarskich. Ideą tych debat jest stworzenie wspólnej płaszczyzny wymiany poglądów przez badaczy problematyki środków społecznego przekazu i przedstawicieli praktyki (dziennikarzy, redaktorów naczelnych, właścicieli przedsiębiorstw medialnych, przewodniczących stowarzyszeń i organizacji środowiska dziennikarskiego, polityków) w kluczowych kwestiach funkcjonowania prasy, radiofonii oraz telewizji w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości rynku medialnego.


Pierwszą część konferencji prowadził prof. UAM dr hab. Jędrzej Skrzypczak (Zakład Systemów Prasowych i Prawa Prasowego WNPiD UAM). Pytał czy dzienniakarz to zawód, czy dziennikarstwo to odrębna profesja, jaka jest kondycja zawodu dziennikarza, co to jest prasa? Odpowiedzi próbowali udzielić przedstawiciele stowarzyszeń dziennikarskich: SDP (jego członkini mówiła o nim „największe”), KSD i SD RP. Redaktor Marek Kuliński, członek Prezydium ZG SD RP, przewodniczący Warszawskiego Oddziału SD RP skupił się na na profesjonalizacji zawodu. Dziennikarstwo to dziedzina ścisła – mówił. – Powinien być zawodem zaufania publicznego. Dziennikarz powinien mieć licencję, certyfikat – podkreślił. Prezes Południowej Oficyny Wydawniczej pytał dlaczego stowarzyszenia dziennikarskie ograniczają się do spotkań towarzyskich, picia piwa, dlaczego nie dbają o certyfikację? Te zarzuty odparł niżej podpisany przytaczając przykłady merytorycznych działań Wielkopolskiego Oddziału SD RP na rzecz statusu i perspektyw zawodu dziennikarza. Zaprezentował formy działania Klubu Dziennikarza, który powstał w ramach Wielkopolskiego Porozumienia Dziennikarzy. Poparł mnie również faktami Piotr Górski prezes Związku Zawodowego Dziennikarzy.

DSC_0882

Ciekawa była również druga część konferencji, którą prowadził prof. zw. dr hab. Ryszard Kowalczyk (Zakład Dziennikarstwa WNPiD UAM). Profesor UAM dr hab. Jędrzej Skrzypczak omówił status zawodowy dziennikarza w wybranych krajach Unii Europejskiej – Belgii oraz Bułgarii. Prof. UAM dr hab. Andrzej Stelmach zaprezentował Rady Programowe w strukturze mediów publicznych, a dr Wojciech Adamczyk organizacje dziennikarzy śledczych na świecie. Równie ciekawa była debata na te oraz inne stowarzyszeniowe, dziennikarskie tematy. Bardzo więc dziękuję organizatorom za tę konferencję.
DSC_0881

DSC_0878

Tekst i zdjęcia
Andrzej Górczyński
członek ZG SD RP

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...