Pożegnaliśmy najstarszego Seniora

| 21 kwi 2016  13:56 | Brak komentarzy

Antoni Dutlinger

Redaktor Antoni Dutlinger (15.10.1916 – 9.04.2016) był najstarszym członkiem naszego Stowarzyszenia. Był w organizacji dziennikarskiej od 3 maja 1951 roku, aktywnie działał we władzach Oddziału Warszawskiego i Zarządu Głównego przez kilka kadencji (1964 – 68).

Pracę zawodową rozpoczął w roku 1935, jako aplikant w Codziennej Gazecie Handlowej. Po dwóch latach znalazł się w Agencji Prasowej „Kabel”, a rok później rozpoczął pracę w Agencji Prasowej PAI. Tam zastał go wybuch II wojny światowej. Wojna przerwała również jego studia – studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. We wrześniu 1939 roku znalazł się na terenie ZSRR. Niestety, tam nie pracował jako dziennikarz. Był „normirowszczykiem”, m.in. … budował drogi. Do Polski wrócił w czerwcu 1946 roku.

Szybko powrócił do pracy dziennikarskiej. 15 września 1946 roku został jednym z pierwszych pracowników Polskiej Agencji Prasowej. Zajmował się problematyką prawną i ekonomiczną. W PAP spędził kilkadziesiąt lat, obejmując coraz wyższe stanowiska. Był m.in. redaktorem naczelnym Redakcji Krajowej i kierownikiem Centralnego Ośrodka Dokumentacji Prasowej.

Chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Był mądrym i sprawiedliwym Szefem.

Pożegnanie Antoniego Dutlingera

baj

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...